Partnerzy serwisu:

Z Wrześni do Gniezna 120 km/h

Martyn Janduła 13.02.2017 462

Z Wrześni do Gniezna 120 km/h
Linia kolejowa nr 281 Gniezno-Oleśnica, widok szklaku w kierunku WrześniFot. Kolejarz Dawid / SM42.pl
PKP PLK poszukują wykonawcy prac na linii kolejowej nr 281 na odcinku Września – Gniezno. Na tej dwutorowej linii prace dotyczyć będą w większości toru nr 1. Pozwoli to na uzyskanie prędkości do 120 km/h.
Całość przedmiotu zamówienia dotyczącego prac na linii kolejowej nr 281 na odcinku Września – Gniezno obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, projektu budowlanego oraz uzyskania dla niego wszelkich niezbędnych pozwoleń. Wszystko po to, by w kolejnym etapie, na podstawie opracowanej przez siebie dokumentacji, wykonawca mógł przystąpić do wykonania wszystkich wymaganych robót. Na zakończenie inwestycji zamawiający będzie wymagał wykonania kompleksowej dokumentacji powykonawczej i przeprowadzenia oceny zgodności każdego podsystemu strukturalnego objętego zakresem zamówienia.

Prace mają odbywać się w torze nr 1 i 2 w ramach zadania pn.: ”Prace na liniach kolejowych nr 281,766 na odcinku Oleśnica/ Łukanów/ Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno”. Szacowany koszt inwestycji określono na 45,9 mln zł brutto. Czas trwania prac określono na 14 miesięcy. Termin składania ofert określono do 22 marca 2017 roku. Cena w tym przetargu stanowi 90% oceny ofert, zaś 10% to okres gwarancji zadeklarowany przez wykonawcę.

Realizacja projektu ma pozwolić na poprawę przepustowości linii poprzez podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz prędkości do 120 km/h dla pociągów pasażerskich i do 80 km/h dla pociągów towarowych. Zmodernizowana linia ma zostać również wykorzystana dla ruchu pasażerskiego na czas modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Kunowic. Obecnie jest ona dwutorowa i zmodernizowana. Jak deklaruje PKP PLK, zasadnicze prace w większości sprowadzać się będą do toru nr 1. W torze nr 2 przewidziano wymianę dwóch rozjazdów na stacji Gębarzewo w celu uzyskania połączenia trapezowego wraz z robotami towarzyszącymi oraz remonty przejazdów kolejowych, obiektów inżynieryjnych oraz srk.

Wśród prac zaplanowano kompleksową wymianę nawierzchni torowej na nową wraz z profilowaniem ław torowiska od km 136,598 do 159,640. Oznacza to wymianę ok. 24 km torów. Dodatkowo wykonawca wykona także mechaniczne czyszczenie podsypki oraz jej uzupełnienie. Wymienione zostaną rozjazdy ze standardowych na podrozjezdnicach strunobetonowych. W miejscach wymiany rozjazdów oraz na przejazdach kat. A i C wzmocnione zostanie podtorze. Dodatkowo wykonawca będzie musiał zapewnić prawidłowy system odwodnienia. Przy okazji zadania zlecono remont 23 przepustów i jednego mostu w 136,8 km.

Na przystanku osobowym Marzenin i Żydowo oraz stacji Czerniejewo zmodernizowane zostaną perony oznaczone jako nr 2. W przypadku przystanków osobowych są to jednokrawędziowe obiekty o długości 180 m i wysokości 0,76 m, zaś przystanku – peronu dwukrawędziowego wyspowego o tych samych parametrach. Modernizacji mają zostać poddane przejścia dla podróżnych , dojścia do peronów z pochylnią dla niepełnosprawnych. Na peronach pojawi się także mała architektura w postaci wiaty przystankowej, ławek, koszy na śmieci czy gablot na rozkłady jazdy.

Warto dodać, że PKP PLK poza postępowaniem przetargowym zleciła wykonanie prac na torze nr 2. Ogłoszenie w tej sprawie miało miejsce 20 stycznia 2017 roku. zlecenie trafiło do spółki Zakład Robót Komunikacyjnych Dom w Poznaniu .
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony