Partnerzy serwisu:

Remont mławskiej wąskotorówki ze środków konserwatora zabytków

Kasper Fiszer 31.12.2022 1,7k

Remont mławskiej wąskotorówki ze środków konserwatora zabytków
fot. Mariusz82, domena publiczna
Część trasy dawnej Mławskiej Kolei Dojazdowej została wyremontowana dzięki wsparciu konserwatora zabytków. Tłumaczy on, że praca wolontariuszy była niewystarczająca, by historyczna infrastruktura kolejowa nie ulegała dalszej degradacji. Pozyskiwanie środków z tego źródła jest wciąż stosunkowo mało popularnym sposobem finansowania utrzymania wąskotorówek.
W 2001 r. ówczesne przedsiębiorstwo państwowe Polskie Koleje Państwowe zlikwidowało swoją dyrekcję kolei dojazdowych. Oznaczało to koniec działalności wszystkich czynnych wówczas wąskotorówek w strukturach PKP. Wśród systemów, które zostały wyłączone z użytkowania, znalazła się także Mławska Kolej Dojazdowa.

Część wąskotorówek trafiła w ręce samorządów i wznowiła działalność – choćby w ruchu turystycznym. Wśród nich znalazła się i MKD, ale kolejne próby zapewnienia jej stabilnego finansowania kończyły się fiaskiem. W efekcie od kilkunastu lat kolejka pozostaje nieczynna, ale częścią torowisk opiekują się społecznicy. Niedawno uzyskali oni wsparcie finansowe Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Środki zostały przeznaczone na remont odcinka Leszno – Gostkowo. – Prace dotyczyły wymiany 1200 podkładów drewnianych – poinformował MWKZ na swoim profilu na portalu Facebook.

Urząd wskazał też, że roboty mają pozwolić na przywrócenie ruchu taboru kolejowego. Ocenił jednocześnie, że dotychczasowe skromne środki na utrzymanie infrastruktury okazały się niewystarczające. Podkreślił, że działalność organizacji opiekującej się mławską wąskotorówką opiera się na pracy wolontariuszy. Tym razem potrzebowali oni jednak pomocy z zewnątrz.

– Nasze wsparcie wyniosło 240 tys. zł – mówi Andrzej Mizera, główny specjalista ds. mediów w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Warszawie. – Wnioskodawcą była Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza – dodaje. W planach jest więc uczynienie z nieczynnej wąskotorówki atrakcji turystycznej – ten model sprawdził się na Mazowszu w Piasecznie cz Sochaczewie, a w regionach ościennych także w Rogowie czy Hajnówce.

Turystyka wydaje się zresztą przyszłością znakomitej większości polskich wąskotorówek. Tylko nieliczne mają swoje miejsce w lokalnych systemach transportowych. Do wyjątków należą Pleszewska Kolej Lokalna (na której jednak na co dzień ruch prowadzony jest po torze normalnym poprowadzonym z wąskim w splocie) czy Nadmorska Kolej Dojazdowa, która dowozi w sezonie turystów do kilku kurortów.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony