Partnerzy serwisu:

Remont linii Ełk – Korsze dopiero w 2021 roku. Za to będzie 160 km/h

Michał Szymajda 05.06.2020 215

Remont linii Ełk – Korsze dopiero w 2021 roku. Za to będzie 160 km/h
Stacja Giżycko jeszcze bez sieci trakcyjnej fot. Michał Szymajda
PKP PLK rozpisało przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej dla linii z Ełku do Korsz. Pojawił się także przetarg na wykonanie prac budowlanych, w nowym standardzie. Na większości linii nr 38 pojedziemy z prędkością 160 km/h.
Aktualizację projektu budowlanego PKP PLK zleci jego twórcy: Multiconsult Polska, w końcu maja. Nie było przetargu, a PKP PLK opublikowało w tej kwestii ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex-ante. Zarządca może tak zrobić, ponieważ zamówienie takie było brane pod uwagę w ogłoszeniu dla zamówienia podstawowego.

Najistotniejsza zmiana polega na przystosowaniu projektu do późniejszego osiągania przez pociągi prędkości 160 km/h. Ogłoszony też został przetarg, który ma wyłonić wykonawce prac. Te nie będą wykonywane w tym roku (pierwotnie planowano je rozpocząć w lipcu), lecz od 2021 roku. Projekt, który zamiera także elektryfikację trasy, będzie prowadzony także po 2023 roku. PKP PLK w komunikacie potwierdza, że inwestycja ubiegająca się o dofinansowanie z POIiŚ w tej perspektywie, będzie realizowana także „w ramach przyszłej perspektywy finansowej w latach 2021-2027”.

– PKP Polskie Linie Kolejowe w trakcie przygotowania dokumentacji zwiększyły zakres projektu modernizacji linii Ełk – Korsze. W efekcie pozwoli to zaoferować mieszkańcom i turystom jeszcze lepsze i bardziej komfortowe kolejowe podróże mazurskim szlakiem. Inwestycja usprawni przejazdy aglomeracyjne i międzywojewódzkie. Trasa zapewni m.in. sprawne połączenie Trójmiasta przez Olsztyn do Białegostoku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK cytowany w komunikacie.

Cały projekt zakłada modernizację ok. 100-kilometrowej trasy Ełk – Korsze, która zostanie przystosowana do jazdy pociągów z dwukrotnie większą niż dzisiaj prędkością – z 80 km/h do 160 km/h. Pozwoli to skrócić podróż z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko o ok. 50 minut. Czas przejazdu po pracach wyniesie poniżej 2 godz. Przebudowanych będzie 7 stacji (Stare Juchy, Wydminy, Giżycko, Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny i Korsze) i 7 przystanków (Woszczele, Siedliska, Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn i Linkowo). Przebudowane zostaną też przejazdy kolejowe oraz system sterowania ruchem kolejowym.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony