Partnerzy serwisu:

Rekordowe wakacje na kolei. 91 milionów pasażerów od początku czerwca do końca sierpnia

inf. pras., oprac. ms. 06.10.2022 1,2k

Rekordowe wakacje na kolei. 91 milionów pasażerów od początku czerwca do końca sierpnia
Fot. ms, rynek-kolejowy
Według statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, pasażerowie coraz chętniej korzystają z pociągów, a tegoroczne wakacje były pod tym względem rekordowe. Od czerwca do końca sierpnia pociągami podróżowało blisko 91 mln pasażerów - o 7,1 mln więcej niż przed ostatnim rekordowym 2019 rokiem. Mniej było także wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.
W tegoroczne wakacje padł rekord liczby pasażerów w ostatnich 10 latach. Ze statystyki Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że od początku czerwca do końca sierpnia koleją w Polsce podróżowało aż 90,9 mln pasażerów. To wynik lepszy o 7,1 mln (8,5%) względem ostatnich rekordowych wakacji w przedpandemicznym 2019 roku. Dodajmy, że tylko z usług PKP Intercity skorzystało od 1 czerwca do ostatniego dnia sierpnia 18,5 milionów podróżnych. 

–  Podsumowanie wakacji na kolei pokazuje, że pasażerowie coraz chętniej wybierają kolej jako alternatywę dla samochodu, autobusu, a nawet samolotu. Wpływ na to mają nie tylko krótsze czasy przejazdu pociągów czy unowocześnienie taboru, ale także rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa. Transport kolejowy stanowi bowiem jedną z najbardziej ekologicznych form podróżowania. Istotny wpływ na popularność kolei mają także zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze, w tym rosnące ceny paliw. Zachętą do podróżowania są także atrakcyjne oferty cenowe, w tym te skierowane do rodzin, małych i dużych grup – czytamy w komunikacie Urzędu Transportu Kolejowego.

Dla systemu kolejowego wciąż dużym wyzwaniem są wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych, które stanowią ponad 70% wszystkich niebezpiecznych zdarzeń na liniach kolejowych. W większości odpowiadają za nie kierowcy i piesi, np. ignorując sygnalizację świetlną przed przejazdem albo wjeżdżając na przejazd bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Tegoroczne wakacje upłynęły jednak pod tym względem spokojniej niż w latach ubiegłych. Od czerwca do sierpnia zanotowano 50 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W analogicznych miesiącach 2021 r. doszło do 61 wypadków.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony