Partnerzy serwisu:

Regionalnym przez media: Wieści z bocznych torów i otoczenia kolei

jar, Rynek Kolejowy 04.05.2018 17

Regionalnym przez media: Wieści z bocznych torów i otoczenia kolei
Skład Górnośląskich Kolei Wąskotorowychfot. jar
W ostatnich tygodniach w serwisach informacyjnych można było przeczytać o zamierzeniach i działaniach różnych podmiotów na rzecz zachowania dziedzictwa kolejowego. Pociągi były również „ważnymi bohaterami” wydarzeń kulturalnych oraz miejscem spędzania czasu wolnego. Pozytywnymi wiadomościami było przyznanie wsparcia dla jednego z zarządców „małej kolei” oraz oddolna inicjatywa na rzecz poprawy otoczenia jednego z dworców.
Dolnośląskie: Pociąg repatriantów 2018...

Lokalny Portal Internetowy „Moja Oleśnica” poinformował o cyklicznym już wydarzeniu „Pociąg repatriantów”. Organizowana przez Oleśnickie Stowarzyszenie Miłośników Techniki Olsensium impreza nawiązuje do przesiedleń Polaków ze wschodniej części II Rzeczpospolitej na Ziemie Odzyskane. Ważnym bohaterem wydarzenia jest pociąg złożony z lokomotywy parowej oraz historycznych wagonów. Skład udostępnił Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a w organizacji przejazdu uczestniczyła spółka SKPL. Pociąg przejechał trasę Oleśnica – Syców – Kępno – Wieruszów.

Więcej

...i rewitalizacja dworca w Świeradowie-Zdroju

Dawny dworzec PKP zostanie wyremontowany i przystosowany do nowych funkcji – podał lokalny serwis informacyjny "eLuban". Samorząd miasta właśnie rozpoczyna rewitalizację obiektu. Po zakończonych pracach w budynku będą mieściły się Muzeum Kolei Izerskiej oraz dom kultury. Co istotne, po przebudowie obiekt nie utraci funkcji związanych z obsługą podróżnych, co ma znaczenie w kontekście planów przywrócenia połączenia kolejowego na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój. Zakłada się także rewitalizację ok. 3500 m toru, po którym ma kursować pociąg retro. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 5 mln zł, z czego większość środków ma pochodzić z dofinansowania przyznanego przez samorząd województwa dolnośląskiego.

Więcej

Lubelskie: Przesuną pomnikowy parowóz...

W „Nowym Tygodniu Chełmskim” można przeczytać o planach władz Chełma odnośnie zmiany miejsca postoju pomnikowej lokomotywy Ol49-34. W ramach większego zadania samorząd zamierza przebudować plac dworcowy, na którym zostanie wyeksponowany parowóz. Obecnie urzędnicy przygotowują się do ogłoszenia postępowania przetargowego. Wyłoniony podmiot będzie miał za zadanie bezpieczne przetransportowanie historycznej lokomotywy na nowe miejsce.

Więcej

...i odnaleziona szyna z 1883 r.

"Kurier Lubelski" poinformował o odnalezieniu szyny z 1883 r. Została ona odkryta na terenie dawnych Zakładów Tytoniowych w Lublinie, gdzie obecnie prowadzone są prace związane z budową drogi. Historyczna szyna z czasów cara Aleksandra III została wyprodukowana w Rosji. Zostanie ona przekazana Służbie Ochrony Zabytków.

Więcej

Małopolskie: Projekt skweru przy dworcu w Bochni

Na stronach Internetowego Serwisu Lokalnego „Bochni@nin” można przeczytać o pomysłach na poprawę otoczenia miejscowego dworca kolejowego. Stowarzyszenie „ReaktorB7” chce atrakcyjnie zagospodarować niewielki skwer ze środków z budżetu obywatelskiego. Przedsięwzięcie ma polegać na likwidacji tablic reklamowych, urządzeniu zieleni oraz ustawieniu formy przestrzennej nawiązującej kształtem do kryształu soli. Społecznicy chcą również utworzenia przejść dla pieszych w miejscach naturalnych ciągów komunikacyjnych oraz wybudowania parkingu dla rowerów.

Więcej

Śląskie: Samorząd Tarnowskich Gór dofinansuje „wąskotorówkę”

Lokalny serwis informacyjny "TarnowskieG.pl" poinformował o przyznaniu dwóch dotacji dla Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Na realizację zadań organizacja otrzymała łącznie 210 tys. zł. "Lwia część" tych środków trafi na rewitalizację wąskotorówki, zaś 10 000 zł ma wesprzeć organizację przejazdów pociągów turystycznych. Środki zostały przyznane przez samorząd miasta w ramach konkursu na realizację zadania publicznego z zakresu turystyki i krajoznawstwa w 2018 roku.

Więcej

Wielkopolskie: Średzka kolej rozpoczęła sezon

W "Głosie Wielkopolskim" można przeczytać o początku kursowania pociągów Średzkiej Kolei Powiatowej. Skład "wąskotorówki" prowadzony był parowozem, co jest dodatkowym „magnesem” przyciągającym turystów. Jak ustalił dziennik, już pierwszego dnia kursowania pociągów rozkładowych kolej odwiedzili Anglicy, Łotysze, Japończycy i Niemcy. Z przejazdów skorzystały również tłumy Polaków. W tym roku ogólnodostępne składy średzkiej wąskotorówki będą kursowały do listopada – podał "Głos Wielkopolski".

Więcej


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony