Partnerzy serwisu:

Regionalnym przez media: Samorządowe pomysły na kolejowe dworce

jar, Rynek Kolejowy 20.12.2017 2,7k

Regionalnym przez media: Samorządowe pomysły na kolejowe dworce
Dworzec w Augustowiefot. jar
Postępującym od lat procesem jest przejmowanie dworców kolejowych przez jednostki samorządu terytorialnego. Nowi właściciele obiektów mają różne pomysły na ich zagospodarowanie. Okazją są środki na rewitalizację miast. Najczęściej w planach jest ich wykorzystywanie na cele kulturalne i związane z transportem publicznym. Pojawiają się jednak przypadki wykorzystywania ich w mniej typowy sposób, a nawet zbycia budynków.
Augustów: Muzeum i świetlica dla dzieci

W "Gazecie Współczesnej" można przeczytać o komunalizacji zabytkowego dworca w Augustowie. Samorząd lokalny odkupił obiekt za 170 tys. zł od prywatnej osoby. Nieużytkowany przez lata historyczny budynek na ponownie służyć lokalnej społeczności. Przedstawiciele miasta zapowiadają udostępnienie poczekalni podróżnym. Ponadto w budynku swoje pomieszczenia będzie miało tutejsze muzeum. Niewykluczone, że znajdzie się tam również świetlica dla dzieci. Ponadto samorząd zapowiada poprawę stanu otoczenia. Bolączką jest brak oświetlenia.

Na planowane prace władze miasta będą chciały pozyskać dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.

Więcej

Nowe Skalmierzyce: Mini obserwatorium i biblioteka

Przed niespełna dwoma laty zabytkowy, charakterystyczny dworzec w Nowych Skalmierzycach został nieodpłatnie przejęty przez samorząd lokalny. Jego władze dążą do rewitalizacji ogromnego budynku. Jak poinformował serwis lokalny "kalisz.naszemiasto.pl", w odnowionym dworcu swoje siedziby mają znaleźć biblioteka, mini obserwatorium oraz niewielka poczekalnia dla podróżnych. Jednak do zrealizowania inwestycji niezbędne będzie pozyskanie środków zewnętrznych.

Więcej

Dotychczas na zlecenie Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce wykonano niewielkie prace zabezpieczające budynek przez pogorszeniem jego stanu. W tym celu naprawiono przeciekający dach.

Rejowiec Fabryczny: Zakład produkcyjny?

Szansę na "nowe życie" ma również dworzec stacji Rejowiec. Zaniedbany budynek, w którym nadal znajduje się kasa biletowa i poczekalnia, ma zostać przystosowany do nowej funkcji. Jak informował przed rokiem "Dziennik Wschodni", budynek należący do samorządu lokalnego został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy z branży dziewiarskiej. Obok pełnienia nowej funkcji, część dworca nadal będzie udostępniana podróżnym. Władze Rejowca Fabrycznego zadeklarowały zaś chęć uporządkowania otoczenia dworca – urządzenia parkingu i pobliskiej zieleni oraz doposażenia w obiekty małej architektury.

W planach samorządu lokalnego jest przejęcie budynków pokolejowych – wieży ciśnień i dawnego budynku administracyjnego. W pierwszym z wymienionych rozważane jest zaadaptowanie go na obiekt kultury.

Więcej

Szczecinek: Po naukę...

W lokalnym portalu "szczecinek.com" można przeczytać o wstępnej koncepcji zagospodarowania dawnego dworca PKP. Propozycja zakłada zlokalizowanie tam punktu informacji turystycznej oraz baru. Ponadto w dworcowych pomieszczeniach będą odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się tam również sala wystawowa.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez serwis, dostosowanie dworca do nowych funkcji będzie drogą inwestycją. Dlatego miasto będzie występować o środki zewnętrzne dostępne na rewitalizację.

Więcej

Wisła: Restauracja z browarem

Portal "ViFi" poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie modernizacji dworca Wisła Uzdrowisko. Za niespełna 5 mln zł niszczejący budynek ma odzyskać swój blask. Prace potrwają do sierpnia przyszłego roku.

Więcej

Z wcześniej publikowanych informacji wynikało, że w odnowionym budynku jego część będzie przeznaczona dla podróżnych, w tym dla osób niepełnosprawnych. Znajdzie się tam poczekalnia, kasa biletowa, przechowalnia bagażu i toaleta. W planach było również ulokowanie restauracji z browarem miejskim. W budynku część pomieszczeń zostanie udostępniona organizacjom pozarządowym.

Zamość: Aktywizacja bezrobotnych

Jak poinformował miejski portal informacyjny, miasto pozyskało ponad 6 milionów złotych ze środków zewnętrznych na realizację projektu na rzecz wspierania osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano adaptację dworca kolejowego stacji Zamość do nowego celu. Po wykonaniu niezbędnych prac będzie stanowił Centrum Integracji Społecznej w Zamościu. W obiekcie będzie odbywała się m.in. aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych.

Więcej
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony