Partnerzy serwisu:

Regionalnym przez media: Powstanie kolej elektryczna w bunkrach

jar, Rynek Kolejowy 20.03.2017 329

Regionalnym przez media: Powstanie kolej elektryczna w bunkrach
Budynek stacji Radzyń Podlaski 0 stan na 2016 r. fot. Rafał Jasiński
W mijającym miesiącu można było przeczytać o planowanych inwestycjach w transport szynowy lub w otoczeniu linii kolejowych. Pojawiły się informacje o nowych pomysłach na atrakcje turystyczne z wykorzystaniem kolei. W tym aspekcie aktywne były niektóre samorządy lokalne.
Lubelskie: Samorządy współpracują z koleją

W „Nowym Tygodniu Chełmskim” można przeczytać o współpracy samorządu Chełma ze spółkami kolejowymi oraz o jego planach dotyczących spraw okołokolejowych. W 2017 r. z budżetu miasta wsparcie w wysokości blisko 20 tys. zł otrzymają Przewozy Regionalne na realizację sezonowych połączeń Chełm – Włodawa. Składy osobowe na linii nr 81 będą kursowały od początku czerwca do końca sierpnia. Zmiana terminu obsługi trasy wynika z zaplanowanych na jesień prac torowych. Rok wcześniej, szynobusy obsługiwały linię nadbużańską od końca czerwca do początku października, a skorzystało z nich około 2 500 pasażerów. Ponadto z pomocą środków unijnych przebudowany zostanie plac przed dworcem Chełm. Inwestycja będzie stanowiła element większego przedsięwzięcia, w ramach którego m.in. zostaną zakupione nowe autobusy, wybudowanych kilka kilometrów dróg rowerowych oraz powstanie system roweru miejskiego. Wcześniej tygodnik informował o modernizacji jednej z ważniejszych dróg miejskich, podczas której będzie wybudowany wiadukt nad linią Chełm – Włodawa.

Dodatkowo tygodnik poinformował, że postępują prace nad prawem miejscowym regulującym zagospodarowanie przestrzenne Gminy Siedliszcze. Uwzględnia on budowę torów kolejowych do planowanej kopalni węgla kamiennego w Kuliku, która połączy zakład z linią kolejową nr 7. Co istotne, podczas konsultacji społecznych nikt nie wniósł uwag do proponowanych zmian otwierających drogę do inwestycji.

Więcej

W „Dzienniku Wschodnim” można przeczytać o dodatkowym przystanku dla pociągów TLK na linii objazdowej dla modernizowanej „siódemki”. Po kilkunastu latach przerwy, od czerwca połączenia pasażerskie z Warszawą, a także z Chełmem, Lublinem i Rzeszowem zyskają mieszkańcy Radzynia Podlaskiego i okolic. Wcześniej postój na obecnie nieczynnej stacji w Bedlnie nie był przewidziany. Jednak na skutek zaangażowania lokalnych władz PKP Intercity zmieniło zdanie i będzie obsługiwało Radzyń Podlaski. Wcześniej jednak będzie musiała zostać przygotowana infrastruktura pasażerska, za którą odpowiada PKP Polskie Linie Kolejowe. Do końca roku ma zostać również wyremontowany dworzec, który od wielu lat nie pełni swojej funkcji.

Więcej

Lubuskie: Kolejką po bunkrach

W portalu „Radia Zachód” Remigiusz Lorenz, Burmistrz Międzyrzecza, poinformował słuchaczy o uatrakcyjnieniu zwiedzania bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W tym celu ma zostać uruchomiona kolej elektryczna. Jak zapewnił rozmówca rozgłośni, początek realizacji przedsięwzięcia niebawem powinien się rozpocząć, ku końcowi zmierzają prace nad wnioskiem o dofinansowanie na powstania kolejki elektrycznej w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Teren MRU to atrakcja turystyczna, ciesząca się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku muzeum w Pniewie odwiedziło ponad 56 tys. osób.

Więcej

Małopolskie: Stanowisko powiatu gorlickiego

Jak można przeczytać na portalu Powiatu Gorlickiego, na lutowej sesji Rady Powiatu Gorlickiego uchwalono dwa stanowiska dotyczące inwestycji infrastrukturalnych, które będą realizowane przez PKP PLK na terenie województwa podkarpackiego. Radni jednogłośnie poparli rewitalizację linii nr 108 Stróże – Krościenko. Wskazali na podstawowe znaczenie tej trasy w rozwoju społeczno-gospodarczym w rejonie omawianego odcinka sieci kolejowej. Jest to jedyna linia, która może stanowić element połączenia kolejowego z resztą kraju. W drugim stanowisku przedstawiciele lokalnej społeczności wyrazili wątpliwości odnośnie celowości budowy łącznicy Jedlicze – Szebnie. Uważają, że cele inwestycji można osiągnąć znacznie niższym kosztem, rewitalizując istniejącą łącznicę nr 618. W ocenie samorządowców budowa nowej linii kolejowej „odepchnie” pociągi pasażerskie od pogranicza regionów – małopolskiego i podkarpackiego.

Więcej

Opolskie: Powstanie centrum przesiadkowe


W „Nowej Trybunie Opolskiej” można przeczytać o pozyskaniu przez samorząd Opola dworca autobusowego wraz z przylegającym terenem, położonego w pobliżu głównego dworca kolejowego. Jest to pierwszy krok do realizacji centrum przesiadkowego. Obecnie opracowywana jest niezbędna dokumentacja. Szacowany koszt budowy obiektu to ok. 30 mln zł. Jego budowa rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku.

Więcej

Podlaskie: Pomysły na dworzec

„Gazeta Współczesna” zainteresowała się możliwymi zmianami na dworcu kolejowym w Białymstoku. W ramach planowanej inwestycji zakłada się zburzenie części budynku, która nie jest chroniona przez konserwatora zabytków. Ma natomiast powstać przejście podziemne, lepiej integrujące kolej z komunikacją autobusową regionalną i dalekobieżną. Nowością będzie winda wybudowana wewnątrz zabytkowego budynku.

W dzienniku można przeczytać o możliwościach nadania dodatkowych funkcji zabytkowemu dworcowi. Pojawiły się propozycje urządzenia w nim sali, w której odbywałyby się spektakle oraz poszerzenia oferty lokali usługowych o dodatkowe funkcje.

Więcej

Świętokrzyskie: Przygotowania do prac w Skarżysku-Kamiennej

W Serwisie Informacyjnym „TSK24.pl” pojawiła się informacja o postępach w przygotowaniach do prac w rejonie dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna. Zakładana inwestycja przewiduje budowę tunelu pieszo-rowerowego pod torami oraz rozbudowę infrastruktury wokół dworca. Przebudowany zostanie sam budynek. Inwestycja będzie realizowana przez PKP oraz PKP PLK w latach 2018 i 2019. Skarżyskie samorządy (lokalny i powiatowy) zadeklarowały pomoc w realizacji prac.

Więcej

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony