Partnerzy serwisu:

Regionalnym przez media: Na styku kolei i samorządów

jar, Rynek Kolejowy 03.02.2018 9

Regionalnym przez media: Na styku kolei i samorządów
fot. jar
Na początku roku w lokalnych i regionalnych serwisach informacyjnych opublikowano interesujące artykuły o współpracy między spółkami kolejowymi oraz samorządami i społecznościami lokalnymi. Dotyczyły one realizacji inwestycji infrastrukturalnych, propozycji kolejnych przedsięwzięć oraz wykonywania połączeń regionalnych. Innymi tematami były działania na rzecz zachowania dziedzictwa kolejowego.
Dolnośląskie: Samorządy lokalne chcą przywrócić kolej

Na stronach "Nowin Jeleniogórskich" można przeczytać o dążeniach władz Świeradowa Zdrój, Mirska i Gryfowa Śląskiego do przywrócenia połączeń kolejowych. Samorządowcy podpisali list intencyjny w celu wspólnego przejęcia linii kolejowych nr 317 i nr 336 o łącznej długości około 20 km, a następnie pozyskania środków na remont infrastruktury. Wstępny koszt prac oszacowano na 26 mln zł. W dalszej kolejności planowane jest uruchomienie połączeń Świeradów-Zdrój – Gryfów Śląski, gdzie byłaby możliwość przesiadki na pociągi obsługujące trasę Jelenia Góra – Zgorzelec. Pierwsze prace (podziały geodezyjne) już się rozpoczęły.

Więcej

Dobre wiadomości ukazały się na łamach „Portalu Świdnica24.pl". Aktywiści ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej przeprowadzili renowację lokomotywy wąskotorowej serii Wls40 nr 795 z 1958 r. Następnie została ona wyeksponowana w pobliżu stacji kolejowej. W dalszej kolejności planowane jest jej podświetlenie oraz umieszczenie tablicy informacyjnej.

Serwis lokalny poinformował również o powiększeniu zbiorów Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej o lokomotywę spalinową 409Da. Została ona przekazana w formie darowizny przez oddział spółki „Lafarge” ze Starego Jawora. Pojazd został przywieziony na teren instytucji kultury.

Więcej tutaj i tutaj.

Mazowieckie: O więcej torów, przystanków i lepsze przeprawy przez tory

W serwisie informacyjnym Mińska Mazowieckiego można przeczytać o propozycjach samorządowców z kilku jednostek dotyczących rozwoju linii nr 2 na odcinku Warszawa – Mińsk Mazowiecki. Proponują następujące przedsięwzięcia: trzeci tor z Warszawy do Mińska Mazowieckiego wraz z budową nowego dworca w mieście, a także urządzenie nowych przystanków osobowych na granicy miasta Mińsk Mazowiecki i miejscowości Stojadła oraz w Józefinie. Postulują także poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejazdach kolejowych w miejscowościach Nowe Dębe Wielkie i Chrośla.

W zakresie proponowanych inwestycji samorządowcy deklarują daleko idącą współpracę z PKP Polskie Linie Kolejowe ze wsparciem finansowym włącznie. Z apelem o realizację wspomnianych zadań wystąpili wspólnie do Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe – można przeczytać na miejskim portalu.

Więcej

"Gazeta Powiatowa" w Legionowie poinformowała o współpracy samorządu miejskiego z PKP PLK przy planowanej budowie bezkolizyjnej przeprawy przez tory na Bukowcu. Samorząd miejski już zlecił opracowanie koncepcji przebiegu tunelu i wiaduktu drogowego. Z obu propozycja ma być wybrana lepiej pasująca do potrzeb mieszkańców. Prowadzone są także rozmowy z zarządcą narodowej sieci kolejowej odnośnie wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Realizacja zadania może uzyskać wsparcie finansowe z projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami”, realizowanego przez kolejową spółkę.

Więcej

Podkarpackie: rzeszowska parowozownia siedzibą muzeum?

Portal "naszemiasto.pl Rzeszów" poinformował o propozycji nowej roli dla nieczynnego budynku lokomotywowni. Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei dąży do utworzenia interaktywnego muzeum techniki kolejowej w dawnej hali parowozowni. Przedstawiciel organizacji argumentuje, że w Polsce południowo-wschodniej nie ma miejsca, gdzie gromadzone są i wyeksponowane pamiątki kolejnictwa. Dlatego muzeum powinno być urządzone w hali dawnej parowozowni. W dalszej kolejności mogłyby tam powstać kolejne ekspozycje. Problemem jednak jest brak środków na realizację przedsięwzięcia. Z ustaleń serwisu wynika, że PKP dąży do sprzedaży obiektu.

Więcej

Pomorskie: Odnowią pomnikowy parowóz w Chojnicach

„Portal Regionalny weekend.fm" poinformował o zawarciu wstępnego porozumienia między Chojnickim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei a PKP Cargo dotyczący dzierżawy lokomotywy parowej serii Ty2. Dzięki temu jest szansa na poprawę stanu technicznego pojazdu – pomnika. Wolontariusze planują oczyścić pojazd, pomalować i uzupełnić obróbki blacharskie. Pomoc w renowacji pojazdu deklarują pracownicy lokalnej jednostki Przewozów Regionalnych.

Parowóz serii Ty2-1387 po odnowieniu ma być wyeksponowany przy chojnickim dworcu – podała serwis informacyjny.

Więcej

Warmińsko-mazurskie: Brakuje szynobusów

"Gazeta Olsztyńska" zainteresowała się powodem zastępowania pociągów przez pojazdy komunikacji zastępczej. Mimo że regionalny oddział Przewozów Regionalnych dysponuje 12 pojazdami, ostatnio zdarzył się przypadek obsługi połączenia Olsztyn – Szczytno przez autobusy. Dziennik ustalił, że powodem takiej sytuacji były awarie oraz planowe przeglądy szynobusów. Z tego powodu aż 4 z nich były wyłączone z eksploatacji. Sytuacja taborowa ma się poprawić w połowie lutego – można przeczytać w "Gazecie Olszyńskiej".

Więcej


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony