Partnerzy serwisu:

Bydgoszcz: Wasiak przeciwna budowie linii kolejowej na lotnisko

jar, Rynek Kolejowy 09.02.2017 337

Bydgoszcz: Wasiak przeciwna budowie linii kolejowej na lotnisko
fot Hauraton
W ostatnim czasie w regionalnych i lokalnych portalach można było przeczytać m. in. o braku zainteresowania miasta Bydgoszcz budową kolei na lotnisko, czy o postępach w rozmowach w sprawie uruchomienia połączenia kolejowego Jasło – Kraków.
Kujawsko-pomorskie: Maria Wasiak przeciwna kolei na lotnisko

"Portal Kujawski" zainteresował się możliwością wybudowania linii kolejowej do bydgoskiego lotniska. Na trasę łączącą port lotniczy z Łęgnowem istnieje możliwość pozyskania finansowania ze środków unijnych. Jak relacjonuje miejski serwis informacyjny, Prezydent Miasta Bydgoszczy jednak nie jest zainteresowany realizacją przedsięwzięcia. Stanowisko lokalnej władzy wykonawczej przedstawiła Maria Wasiak, zastępca prezydenta. Wynika z niego, że budowa linii kolejowej na lotnisko jest nieopłacalna, a zaproponowany przebieg może być atrakcyjny jedynie dla przewozów towarowych, nie pasażerskich. Wskazała również, że w ruchu pasażerskim dla Bydgoszczy priorytetem jest przywrócenie połączeń po linii nr 356 Poznań Wschód - Bydgoszcz Główna, gdzie obecnie prowadzony jest jedynie ruch towarowy.

Warta przypomnieć, że Maria Wasiak była wcześniej prezes PKP SA, a następnie ministrem infrastruktury i rozwoju. Natomiast jeszcze w 2010 roku nowa linia kolejowa na lotnisko miała być częścią projektu BiT City. Zarząd województwa wydał pół miliona złotych na studium połączenia. Obecnie lotnisko przeżywa problemy. Pieniądze dołożyło województwo, o czym pisał portal "RynekInfrastruktury.pl".

Więcej

Warmińsko-mazurskie: Dworzec w Suszu do przebudowy

Jak ustalił Iławski Dziennik Internetowy „infoilawa.pl”, PKP S.A. przygotowuje się do modernizacji położonego na linii kolejowej nr 9 dworca w Suszu. Powstały w XIX w. obiekt ma zostać przebudowany pod koniec 2018 r. Po realizacji inwestycji zarządca budynku chciałby, aby jego część została zagospodarowania przez samorząd lub podmioty komercyjne i jest gotowy uwzględnić uwagi zainteresowanych najmem pomieszczeń. Urząd Miasta i Gminy Susz jest zainteresowany współpracą z PKP – donosi portal.

Więcej

Podlaskie: Barter się rozwija

W "Kurierze Porannym" można przeczytać o ubiegłorocznych osiągnięciach białostockiej firmy Barter. Spółka specjalizująca się w handlu gazem i nawozami sztucznymi dysponuje również infrastrukturę przeładunkową. W ubiegłym roku wzrosła liczba przeładunków na sokólskim terminalu, do którego towary trafiają m.in. przez kolejowe przejście graniczne z Białorusią Kuźnica Białostocka - Bruzgi. O ponad połowę wzrosła liczba przeładunków zrębki. Ponadto dynamicznie rośnie liczba przesyłek jednowagonowych, zwykle zamawianych przez małych i średnich przedsiębiorców.

Jak poinformował regionalny dziennik, Barter przewiduje dalszy wzrost przeładunków na terminalu. W tym roku planuje jego rozbudowę.

Więcej

Lubelskie: O dworcach kolejowych

„Dziennik Wschodni” w dwóch publikacjach zainteresował się dworcami w Kraśniku i Zamościu. W artykule dotyczącym pierwszego z wymienionych zwrócił uwagę na przejęcie placu dworcowego przez lokalny samorząd. Będzie on dążył do przeobrażenia terenu na bardziej przyjazny dla mieszkańców okolicznego osiedla. Jego staraniem otwarta została także poczekalnia dworcowa. Są również plany odnośnie samego budynku dworca. Niewykluczone, że w Kraśniku wybudowany zostanie tzw. dworzec systemowy.

Ta sama gazeta zainteresowała się losem korzystających z transportu kolejowego w Zamościu. Na tamtejszej stacji zabytkowy dworzec, który został odkupiony od PKP S.A. przez lokalny samorząd, ma zamkniętą poczekalnię. Jak ustalił dziennik, nie ma możliwości udostępnienia pomieszczeń podróżnym ze względu na zły stan techniczny budynku. Będzie to możliwe po przeprowadzeniu remontu dworca, którego koszt oszacowano na 2-3 mln zł. Miasto część funduszy chce pozyskać ze środków unijnych.

Więcej tutaj i tutaj

Podkarpackie: Kolej rozwija biznes...

Internetowy serwis informacyjny „nowiny24.pl” zwrócił uwagę na skutki dla lokalnej gospodarki uruchomienia nowego połączenia z Kijowa do Przemyśla. Jak wynika z relacji przedsiębiorców mających swoje punkty handlowe i usługowe w okolicach przemyskiego dworca, w pobliżu godzin przyjazdu i odjazdu wspomnianego pociągu międzynarodowego wyraźnie zwiększa się liczba klientów. Niewykluczone, że ze względu na rosnące obroty jeden z podmiotów rozważa zatrudnienie dodatkowego pracownika.

Więcej

i połączenie regionalne Jasło - Kraków od października?

Jasielski Portal Informacyjny "Jaslo4u.pl" poinformował o postępach w rozmowach w sprawie uruchomienia połączenia kolejowego Jasło - Kraków. Toczą się one między przedstawicielami zainteresowanych samorządów różnych szczebli województw małopolskiego i podkarpackiego. Nowe pociągi mają zostać uruchomione głównie z myślą o studentach. Stąd miałyby one kursować w piątki i niedziele. Połączenia obsługiwane będą przez spółkę samorządową Koleje Małopolskie. Czas przejazdu ma być konkurencyjny dla autobusów, a dodatkowym atutem ma być wyższy komfort podróży.

Jak wynika z wypowiedzi udzielonych lokalnego serwisowi, rozmowy napawają optymizmem i jest realna szansa na uruchomienie połączenia jeszcze w ramach rozkładu jazdy pociągów 2016/2017. Pociągi mają zacząć kursować od początku nowego roku akademickiego.

Więcej

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony