Partnerzy serwisu:

Udany debiut RegioJet na rynku kapitałowym. Pozyskał miliard koron na tabor

Roman Czubiński 18.06.2019 1

Udany debiut RegioJet na rynku kapitałowym. Pozyskał miliard koron na tabor
fot. RegioJet
RegioJet, największy całkowicie prywatny przewoźnik pasażerski w Europie Środkowej, sprzedał pięcioletnie obligacje za łączną kwotę 921 milionów koron (ok. 153 mln zł). Zebrane w ten sposób środki mają zostać wykorzystane na dalszy rozwój sieci połączeń i taboru. Ambicją przewoźnika jest rzucenie rękawicy dużym państwowym przewoźnikom w regionie.
Udana sprzedaż obligacji, przeprowadzona we współpracy z Czeskim Bankiem Oszczędnościowym, jest debiutem czeskiego przewoźnika na rynkach kapitałowych. Nabywcami były zarówno osoby prawne, jak i fizyczne. Według dyrektora finansowego Student Agency (holdingu, do którego należy RegioJet) Petra Kohoutka popyt na wyemitowane papiery wartościowe przekroczył oczekiwania firmy.

Dobre perspektywy rozwoju

– Świadczy to o tym, że RegioJet, dzięki odniesionemu sukcesowi, jest przewoźnikiem perspektywicznym. Wraz z wzrostem aktywności przewozowej osiąga także coraz lepsze wyniki ekonomiczne – podkreśla Kohoutek. W ubiegłym roku zysk firmy przed opodatkowaniem wyniósł 102 mln koron. W roku bieżącym spółka spodziewa się poprawy tego wyniku. W pierwszym kwartale osiągnęła zysk brutto 18 mln koron. Po odrzuceniu kosztów leasingu kwota ta (tzw. Adjusted EBITDA) wynosi 87,5 mln koron.

Według dyrektora ds. rynków akcji i papierów dłużnych Czeskiego Banku Oszczędnościowego Tomáša Černego sukces w sprzedaży obligacji wynikał z atrakcyjnych warunków, zaproponowanych inwestorom indywidualnym oraz instytucjonalnym. – Nabywcy obligacji docenili też efekty działalności RegioJet w przewozach kolejowych oraz zmiany, jakie wprowadziła firma na rynku transportowym Czech i innych państw regionu – dodaje Černy.

Dwucyfrowy wzrost przewozów i zysków

Statystyki przewozowe wydają się potwierdzać tę opinię. Choć w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. RegioJet nie otworzył żadnej nowej trasy, liczba pasażerów w dalekobieżnych pociągach przewoźnika wzrosła o 12,6% w stosunku do pierwszego kwartału 2018 r. Z połączeń tych skorzystało w tym czasie 1,4 mln osób. Wszystkie wspomniane połączenia – Praga – Ostrawa, Praga – Koszyce, Praga – Brno – Wiedeń/Bratysława – są obsługiwane na zasadach komercyjnych. Osiągnięte dzięki nim przychody były w pierwszym kwartale bieżącego roku o 10% wyższe, niż o rok wcześniej, i przekroczyły 330 mln koron.

Głównym celem, na jaki zostaną wydane pozyskane dzięki sprzedaży obligacji pieniądze, będzie rozbudowa taboru RegioJet. W najbliższych latach firma planuje zainwestować w zakup nowych i modernizację posiadanych pojazdów sumy rzędu miliardów koron. Jednym z planowanych działań jest kupno i modernizacja łącznie ok. stu wagonów pasażerskich. Część funduszy będzie jednak przeznaczona na spłatę istniejącego zadłużenia. Według dyrektora Kohoutka kontynuacja korzystnych dla przewoźnika trendów pozwoli mu na uzyskanie stabilności finansowej. Wraz z rozbudową floty ma to umożliwić konkurowanie z dużymi europejskimi przewoźnikami państwowymi, takimi jak austriacka ÖBB.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony