Partnerzy serwisu:

Reaktywacja połączenia Białystok – Kowno już w czerwcu

Michał Szymajda 06.05.2016 1,4k

Reaktywacja połączenia Białystok – Kowno już w czerwcu
Jazdy próbne polskiego autobusu szynowego do KownaFot. litrail.lt
– 17 czerwca zostanie wznowione połączenie kolejowe pomiędzy Białymstokiem a Kownem – poinformowały Koleje Litewskie. Weekendowe połączenie będzie obsługiwane autobusami szynowymi należącymi do Przewozów Regionalnych.
Wiadomo, że pomiędzy przedstawicielami Przewozów Regionalnych a Lietuvos Geležinkėliai od kilku tygodni toczyły się intensywne rozmowy dotyczące możliwości reaktywacji transgranicznych pociągów. O trwających uzgodnieniach informowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Rezultatami rozmów pomiędzy stronami na razie nie chcą chwalić się Przewozy Regionalne. Zrobiły to za nie Koleje Litewskie.

– Porozumienie, które osiągnęliśmy stworzy możliwość szybkiego i wygodnego dotarcia w głąb Europy pociągiem. Pasażerowie, którzy będą chcieli kontynuować podróż do Warszawy, Szczecina, Gdyni czy Ełku, będą musieli tylko przesiąść się do innego pociągu. Prowadzimy także negocjacje w sprawie otwarcia połączenia Kowno – Warszawa – Kraków. Będzie to bardzo wygodne połączenie – z Warszawy pasażerowie będą mogli kontynuować podróż do Berlina, Pragi, Wiednia i innych miast – powiedział dyrektor Lietuvos Geležinkelių Stasys Dailydka.

5 maja na litewskim odcinku Rail Baltiki odbyły się jazdy próbne dwuczłonowego autobusu szynowego SA 133 należącego do Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych. To właśnie ten tabor ma być przeznaczony do obsługi linii. Dzięki zakończeniu prac przy infrastrukturze kolejowej na litewskim odcinku pomiędzy Szostakami a Kownem będzie mógł wykorzystać swoje maksymalne osiągi i pojechać z prędkością 120 km/h. 

Pierwsze pociągi ruszą 17 czerwca i będą kursować w piątki, soboty i niedziele. Obecnie mówi się o dwóch parach pociągów, które połączą miasta – rano i wieczorem. Podróż po prawie 300-kilometrowym odcinku ma trwać 4 godziny i 40 min. Bilet ma kosztować 11 euro. Przewidziane są zniżki na przejazdy grupowe, dla studentów i uczniów. Poprosiliśmy Przewozy Regionalne o komentarz w sprawie połączenia i potwierdzenie informacji jego dotyczących – czekamy na niego.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało także o toczących się rozmowach w sprawie reaktywacji połączenia Warszawa – Grodno. O sprawie więcej piszemy TUTAJ.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony