Partnerzy serwisu:

Reaktywacja pociągów osobowych między Głogowem a Lesznem w grudniu 2019

Michał Szymajda 15.11.2018 3,5k

Reaktywacja pociągów osobowych między Głogowem a Lesznem w grudniu 2019
Stacja WschowaFot. Marek Argent, wikimedia commons
Prezydent Głogowa i wiceburmistrz lubuskiej Wschowy ogłosili, że pociągi pasażerskie pomiędzy Głogowem, Wschową i Lesznem ruszą w grudniu 2019 roku. Włodarze obu miast pokazali mediom dokument – uchwałę zarządu PKP PLK – z decyzją o przystąpieniu do realizacji inwestycji.
– Czekaliśmy na ten dokument kilka miesięcy. Skoordynowanie wszystkie instytucji w trzech województwach było ogromnym przedsięwzięciem. Cieszymy się, że zarządy województw cały czas podtrzymują wolę finansowania tych przewozów. Przypomnę, że mówimy tutaj o co najmniej sześciu parach pociągów dziennie – powiedział mediom na stacji Wschowa Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. Założenia mówią o tym, że prawie 50-kilometrowy odcinek linii z Leszna do Głogowa pociąg przejedzie maksymalnie w 55 minut.

PKP PLK wyasygnowały 12 milionów złotych z własnego budżetu na rewitalizację linii. Głogów dorzucił 2,5 mln, Wschowa przekazała 500 tysięcy złotych. Finansowo, mimo chęci, inwestycji nie jest w stanie obecnie wesprzeć Leszno. To miasto jest teraz mocno zaangażowane finansowo w przebudowę układu drogowego i inwestycje okołodworcowe, w związku z modernizacją magistrali E59.

Nie wiemy jeszcze, który z przewoźników będzie realizował przewozy na tym fragmencie linii 14. W grę wchodzą Przewozy Regionalne, Koleje Dolnośląskie i Koleje Wielkopolskie. W tej sprawie muszą się dogadać marszałkowie trzech województw, przez których tereny przechodzi linia.

Ostatni pociąg pasażerski z Głogowa do Leszna pojechał w grudniu 2011 roku. Niestety, nieużywana przez 7 lat infrastruktura dworcowa w kilku miejscach zdążyła już zostać częściowo zdewastowana.

Więcej na temat reaktywacji pisaliśmy w lipcu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony