Partnerzy serwisu:

RBF publikuje raport o IV Pakiecie i przewozach w regionach

Redakcja 23.08.2021 903

RBF publikuje raport o IV Pakiecie i przewozach w regionach
Fot. Adam Kilian (zdjęcie ilustracyjne)
IV Pakiet Kolejowy przyniósł zasadnicze zmiany w zakresie organizacji transportu pasażerskiego przez samorządy wojewódzkie. Począwszy od 13 grudnia 2020 r. w przypadku organizacji przewozów wojewódzkich obowiązkowe jest stosowanie procedury przetargowej, zaś wcześniej zawarte umowy wygasają najpóźniej w 2030 roku.
Oznacza to stopniowe otwieranie się poszczególnych województw na konkurencję. Sytuacja ta stanowić będzie wyzwanie zarówno dla samorządów wojewódzkich i ich przewoźników jak i innych podmiotów działających na rynku. W przetargach będą mogły startować także przewoźnicy licencjonowani w innych krajach Unii Europejskiej.

W tym kontekście kluczową sprawą staje się właściwa organizacja przetargów przez poszczególne samorządy. Z jednej strony procedury muszą być przejrzyste i niedyskryminujące, z drugiej zaś konstrukcja dokumentów przetargowych i umów musi zapewnić optymalny podział odpowiedzialności i ryzyka pomiędzy samorząd a wybranego operatora oraz narzędzia kontroli jakości świadczonych usług. Nie ma odwrotu od IV Pakietu Kolejowego - wszyscy musimy dostosować się do funkcjonowania w ramach regulowanej konkurencji.

Eksperci Railway Business Forum przygotowali kompleksowy raport poświęcony temu zagadnieniu 

W dokumencie znajdziemy:
  • opis uwarunkowań prawnych i organizacyjnych związanych z IV Pakietem Kolejowym,
  • rekomendacje dotyczące organizacji i konstrukcji przetargów oraz treści umów,
  • studia przypadku z Polski i zagranicy - dobre praktyki i wyciągnięte lekcje w zakresie organizacji przewozów wojewódzkich.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony