Partnerzy serwisu:

RBF przedstawiło uwagi do Polskiego Ładu

RK 31.08.2021 1,4k

RBF przedstawiło uwagi do Polskiego Ładu
Railway Business Forum przedstawiło swoje uwagi do propozycji podatkowych zaproponowanych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Odniosło się tym samym do planów rządu w tym zakresie.
- Zważywszy, że spora część osób o zarobkach nieco powyżej średniej płacy pracuje w formie samozatrudnienia, podwyższenie podatku zmusi firmy (mamy bowiem do czynienia z rynkiem pracownika) do wzięcia w ciężar swoich kosztów efektu zwiększenia klina płacowego. Dotyczy to np. maszynistów, z których część pracuje jako wolny zawód. Teoretycznie takie rozwiązanie ma służyć zachęcie do przechodzenia na umowy o pracę, ale należałoby postulować, aby to była jednak kwestia wyboru a nie przymus podatkowy – zauważa RBF i proponuje stosowania „ulgi dla klasy średniej” bez względu na formę zatrudnienia, bowiem zmiany podatkowe nie powinny zwiększać obciążenia PIT dla osób o zarobkach do 2 średnich krajowych brutto bez względu na to czy są pracownikiem, drobnym przedsiębiorcą czy samozatrudnionym.

RBF zwraca uwagę, że w przypadku kolei istotne znaczenie dla zniwelowania skutków braku maszynistów oraz dla poprawy bezpieczeństwa ma upowszechnienie systemu ERMTS w tym ETCS. Instalacje pokładowe mają duży wpływ na koszt lokomotyw i innych pojazdów trakcyjnych.

– Dlatego postulujemy włączenie do preferencji podatkowych z tytułu innowacji oraz robotyki także inwestycji związanych z wyposażeniem infrastruktury i pojazdów kolejowych w nowoczesne systemy sterowania ruchem w tym zwłaszcza realizowane w ramach programu ETCS (ERMTS), w zakresie w jakim są one pokrywane z przychodu przedsiębiorstw – czytamy.

W propozycja RBF znalazły się także postulujemy rewizję programu z punktu widzenia dystrybucji dochodów pomiędzy Jednostkami samorządu terytorialnego, a innymi jednostkami, a przynajmniej utworzenia mechanizmu wspierania transportu publicznego – nie tylko autobusowego dostępnego dla wszystkich samorządów i preferującego (tam, gdzie to możliwe) transport szynowy, w tym kolejowy.

W liście przewodniczącego Railway Business Forum Adriana Furgalskiego znalazły się też propozycje konkretnych zmian zapisów dla Polskiego Ładu. Z pełną treścią pisma do Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej można zapoznać się tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony