Partnerzy serwisu:

Rail Baltica: Rozstrzygnięto dwa pierwsze przetargi projektowe w krajach bałtyckich

Witold Urbanowicz 01.03.2019 2,3k

Rail Baltica: Rozstrzygnięto dwa pierwsze przetargi projektowe w krajach bałtyckich
Fot. /GFDL/Wikimedia Commons
Międzynarodowa spółka RB Rail, koordynująca projekt Rail Baltica w krajach bałtyckich, rozstrzygnęła dwa pierwsze przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej dla nowych odcinków trasy w Estonii i na Litwie. W sumie ogłoszono już siedem przetargów projektowych, obejmujących ponad połowę trasy.
W poniedziałek (25 lutego) spółka RB Rail, odpowiedzialna za realizację projektu Rail Baltica w krajach bałtyckich, wybrała projektanta dla budowy nowej linii na odcinku Parnu i Rapla. Zamówienie trafiło do hiszpańskiej firmy IDOM Consulting, Engineering, Architecture, która pokonała trzech konkurentów.

Umowa o wartości 6,80 mln euro netto ma zostać podpisana w marcu po zakończeniu procedury przetargowej. IDOM będzie miał 24 miesiące na dostarczenie dokumentacji. Według założeń na 71-kilometrowym odcinku linii znajdzie się 16 wiaduktów drogowych, sześć wiaduktów kolejowych, dziewięć przejść dla zwierząt oraz cztery mosty kolejowe.

W środę 27 lutego rozstrzygnięto natomiast przetarg na projekt odcinka między Kownem a Remigołą (Ramygala). Tutaj również zwycięzcą został IDOM, któru pokonał trzy inne podmioty. Umowa ma zostać podpisana w marcu, a jej wartość wyniesie 6,98 mln zł netto. Wykonawca będzie miał 24 miesiące na przygotowanie dokumentacji.

Na 78-kilometrowym odcinku wstępnie przewidziano budowę siedmiu wiaduktów drogowych, 11 wiaduktów kolejowych, trzy przejścia dla zwierząt i cztery mosty kolejowe. Na tej trasie znajdzie się też najdłuższy most kolejowy w krajach bałtyckich – 1,7-kilometrowy obiekt będzie spinać dwa brzegi rzeki Wilia.

RB Rail AS z siedzibą w Rydze to międzynarodowa spółka joint-venture, założona przez Estonię, Łotwę i Litwę do koordynacji projektu budowy nowej, normalnotorowej linii, która ma połączyć Tallin z polsko-litewską granicą. Podmiot ten jest odpowiedzialny za prace projektowe, budowę i marketing projektu.

Do tej pory ogłoszono siedem z 11 przetargów projektowych. Pokrywa to 57% trasy w krajach bałtyckich. W Estonii ogłoszono przetargi na całą trasę od Tallina do granicy z Estonią. Na Łotwie trwają dwa przetargi z zaplanowanych czterech – obejmują one odcinek trasy wokół Rygi. Również na Litwie trwają dwa przetargi z czterech, które obejmują odcinek od Kowna do granicy z Łotwą.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony