Partnerzy serwisu:

Pyskowice: Linia 198 wróci dzięki Kolei Plus. Przetarg na dokumentację

Roman Czubiński 22.02.2023 4,8k

Pyskowice: Linia 198 wróci dzięki Kolei Plus. Przetarg na dokumentację
fot. Therud - Praca własna, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Zarządca infrastruktury poszukuje wykonawcy dokumentacji odbudowy linii 198. Dzięki inwestycji po blisko 30 latach od likwidacji pociągi zaczną znów docierać do przystanku Pyskowice Miasto w pobliżu centrum miejscowości. Odbudowa trasy będzie częścią programu Kolej Plus.
Termin składania ofert w postępowaniu to 22 marca. Jedynym kryterium wyboru wykonawcy będzie cena. Podobnie jak w innych przetargach na dokumentację dla inwestycji z programu Kolej Plus, PKP PLK zastrzegły sobie możliwość skorzystania z prawa opcji – zlecenie pełnienia nadzoru autorskiego w trakcie prac budowlanych.

Będzie nowy posterunek

Dla odbudowy linii 198 istnieje już gotowe studium wykonalności, zlecone przez PKP PLK w roku 2020. Rozważano trzy warianty: odbudowę linii w starym przebiegu, wytrasowanie jej w nowym śladzie (z przystankiem czołowym w starej lub nowej lokalizacji) lub budowę nowej linii przelotowej. Ostatecznie zdecydowano się na włączenie linii 198 w linię 132 poprzez nowy posterunek odgałęźny Paczynka w km 42,395 tej ostatniej w układzie kolizyjnym (a więc w nieco innym miejscu, niż do 2000 r. – miejscem odgałęzienia był wtedy posterunek Pyskowice R512 w km 42,536).

Prędkość maksymalna ma wynosić 80 km/h, a największa dopuszczalna długość składu – 200 m. Zakres inwestycji obejmie też linię 132 między km 39,600 a 42,600 (stację Pyskowice i przylegające do niej odcinki). Przy peronach w Pyskowicach Mieście i Pyskowicach mają powstać parkingi „Parkuj i Jedź” oraz parkingi rowerowe.

Samorząd rozumie znaczenie kolei

O ponowne przybliżenie linii kolejowej do centrum Pyskowic zabiegały władze miasta, od dawna zmagające się z korkami na drogach wyjazdowych. Samorząd przeprowadził wśród mieszkańców badanie ankietowe, w którym ponad 70% z nich zadeklarowało rezygnację z samochodu na rzecz pociągu w razie przywrócenia bezpośrednich połączeń z przystanku Pyskowice Miasto przynajmniej do Gliwic. Wniosek do programu Kolej Plus o odbudowę linii 198 poparły także władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zapewniając pieniądze na wkład własny.

Pyskowice liczą ok. 16 tysięcy mieszkańców. Główna stacja kolejowa, położona na linii 132, jest oddalona od centrum miejscowości. Czynna do kwietnia 2000 r. 5-kilometrowa linia 198 pozwalała tymczasem dojechać pociągiem w pobliże pyskowickiego rynku i starówki. W pobliżu dawnej stacji Pyskowice Miasto znajdują się też inne generatory ruchu, takie jak osiedle mieszkaniowe, zakłady przemysłowe i szpital.

Po zakończeniu odbudowy przewiduje się uruchamianie bezpośrednich pociągów do Katowic. Duże znaczenie dla mieszkańców miałaby też – również rozważana przez PKP PLK – odbudowa fragmentu linii 132 do Zabrza Biskupic, które umożliwiłoby przewozy najkrótszą trasą do Bytomia.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony