Partnerzy serwisu:

Puls Biznesu: Polski Fundusz Rozwoju z planem dla Pesy

RK 06.03.2020 158

Puls Biznesu: Polski Fundusz Rozwoju z planem dla Pesy
Fot. Michał Szymajda (zdjęcie ilustracyjne)
– Od IV kwartału tego roku Pesa Bydgoszcz ma skupić się na projektach rozwojowych, a w ciągu 2-3 lat zacząć generować zyski – pisze „Puls Biznesu”.
– Pesa ma już za sobą pierwszy etap restrukturyzacji. Zakładamy, że w III kwartale 2020 r. zakończy realizację opóźnionych i generujących straty kontraktów ze starego portfela. Będzie mogła skupić się na bardziej rentownej produkcji oraz przygotowaniu projektów rozwojowych – powiedział cytowany w gazecie Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), właściciela Pesy.

W III kwartale 2020 r. ma zakończyć się realizacja opóźnionych kontraktów ze starego portfela. Jednocześnie PFR planuje zyski na poziomie ponad 200 mln zł EBITDA rocznie w ciągu 2-3 lat. PFR zamierza również finansować kapitał obrotowy spółki, który obecnie wynosi 1,1 mld zł netto. Obecny portfel zamówień producenta wynosi ok. 3 mld zł i w celu jego uzupełnienia w 2021 r. firma powinna pozyskać zamówienia na ok. 300 mln zł.

Jak podkreśla „Puls Biznesu”, realizacja produkcji Pesy będzie wymagała zmian w obszarze finansowania. W tym celu PFR zwrócił się do banków i instytucji ubezpieczeniowych o przedłużenie linii kredytowych z 2023 r. do 2025 r., co zapewni spółce stabilność finansowania produkcji. Paweł Borys zaznaczył, że pozyskanie nowych zamówień może również wymagać zwiększenia limitów gwarancyjnych.

Z kolei cytowany w tekście prezes Pesy Krzysztof Zdziarski podkreślił, że Pesa z problemów ostatnich lat wychodzi bogatsza w doświadczenie, wzmocniona organizacyjnie i z nowymi możliwościami technicznymi. Rozwija też nowe kompetencje, w tym współpracuje obecnie z Orlenem przy budowie pojazdu z napędem wykorzystującym ogniwa wodorowe. Następnym etapem tego projektu będzie napędzany wodorem pojazd pasażerski dla ruchu regionalnego.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony