Partnerzy serwisu:

Miłośnicy kolei zachęcają do wolontariatu. Możesz pomóc remontować parowóz

Roman Czubiński 31.07.2016 337

Miłośnicy kolei zachęcają do wolontariatu. Możesz pomóc remontować parowóz
Teren Parowozowni Skierniewicefot. Roman Czubiński
Weekendowe obozy wolontariackie to nowa oferta Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei dla osób w wieku powyżej 15 lat. Pierwszy turnus w Parowozowni Skierniewice odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia. Chętni będą mogli wspomóc gospodarzy parowozowni w jednej z trzech sfer: prac porządkowych, renowacji parowozu lub organizacji dnia otwartego.
Nazwa nowego projektu, realizowanego przy wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, to „Wolontariat na rzecz dziedzictwa kulturowego kolei jako forma międzypokoleniowej edukacji technicznej”. Poprzez rekrutowanie młodych ludzi członkowie Stowarzyszenia chcą zapobiec utworzeniu się luki pokoleniowej wśród osób realnie zaangażowanych w ratowanie zabytków techniki. Obserwowana w ostatnich latach moda na nie ma bowiem dość selektywny charakter. „(…) zauważalny [jest] w ostatnich latach problem coraz większej wirtualizacji zainteresowań historyczną techniką. W sytuacji organizacji takiej jak nasza, opartej na pokoleniowej sztafecie przekazywania wiedzy i umiejętności, może mieć to skutki katastrofalne w przyszłości – czytamy w komunikacie prasowym PSMK.

W piątek uczestnicy obozu będą mogli przybywać do parowozowni od godz. 14:00. Na godz. 18:00 tego dnia zaplanowano obowiązkowe szkolenie BHP. Kolejne dni robocze, wypełnione pracami m.in. przy parowozie Ol49-4, mają rozpoczynać się o godz. 10:00 i trwać do 18:00 (w poniedziałek – do 16:00). Ze swej strony PSMK zapewnia wyżywienie (w tym ciepły posiłek na koniec każdego dnia) i napoje, narzędzia oraz ochronne rękawice i fartuchy. Wolontariusze mogą też otrzymać zwrot kosztów dojazdu pociągiem lub autobusem spoza Skierniewic oraz zaświadczenie o uczestnictwie.

Kolejne turnusy również będą miały charakter weekendowy. Będą rozpoczynały się w piątki 19 sierpnia i 9 września. Chętni do udziału powinni zgłaszać się na adres wolontariat@psmk.org.pl, podając w wiadomości preferencje co do czasu pobytu i standardu noclegów (do dyspozycji są pomieszczenia socjalne parowozowni), a także charakteru wykonywanych prac.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony