Partnerzy serwisu:

Przyszli kolejarze rozpoczęli nowy rok szkolny

inf. pras. PKP Polskie Linie Kolejowe 01.09.2022 1,6k

Przyszli kolejarze rozpoczęli nowy rok szkolny
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Naukę rozpoczęli przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, kolejowi specjaliści dróg i mostów oraz elektroenergetycy transportu szynowego. Uczniowie po zakończeniu edukacji mogą pracować w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. Podczas nauki zarządca infrastruktury zapewnia praktyki zawodowe oraz stypendia. PLK podkreśla, że współpracuje z 49 szkołami średnimi, kształcącymi na kierunkach kolejowych.
Od września uczniowie 49 szkół, z którymi współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe, będą zdobywać wiedzę i umiejętności na kierunkach – technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik teleinformatyk. PLK zapewniają przekazywanie wiedzy i doświadczenia już na początku drogi zawodowej i zyskują dobrze przygotowanych specjalistów - informuje zarządca infrastruktury dodając, że zainteresowanie kierunkami kolejowymi systematycznie rośnie. Zwiększa się liczba szkół, które podjęły współpracę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. i otwierają kierunki związane z koleją. Na współpracę z PLK zdecydowały się w ubiegłym roku szkolnym: Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy oraz Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im ks. St. Staszica w Chełmie. W placówkach uczą się przyszli dyżurni ruchu.

Inwestycja w przyszłych profesjonalistów

PKP Polskie Linie Kolejowe inwestują w edukację przyszłych kolejarzy. Uczniowie mają zapewnioną praktykę zawodową u boku wykwalifikowanych pracowników. Przewidziano też doskonalenie wiedzy i umiejętności na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Spółka pomaga także szkołom w wyposażaniu pracowni i przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego. Lekcje przedmiotów zawodowych prowadzą nauczyciele z doświadczeniem kolejowym.

Najlepszym uczniom wypłacane są comiesięczne stypendia. W bieżącym roku szkolnym PLK przygotowały stypendia dla 345 uczniów. W poprzednim roku szkolnym stypendia od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. otrzymywało w semestrze zimowym 275 uczniów, a w letnim 227.

PLK zapewniają, że dbają o edukację młodzieży również w miesiącach wakacyjnych, organizując staże zawodowe. Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy przyjął w sierpniu bieżącego roku na taki staż 5 uczniów kierunku technik budownictwa kolejowego, kształcących się w Technikum Kolejowym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Działanie realizowane jest w ramach projektu finansowanego ze środków europejskich pn. „Przygotowanie rozwiązań w zakresie angażowania pracodawców w organizację praktycznej nauki zawodu w branży nr 30 transportu kolejowego”. Projekt skierowany jest do uczniów trzech kierunków: technika transportu kolejowego, technika budownictwa kolejowego, technika-elektroenergetyka transportu szynowego.

Również Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku realizował wakacyjny staż. W sierpniu przyjął 10 uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Andersa w Białymstoku na staż w ramach dofinansowanego przez UE projektu „Zawodowe perspektywy Zespołu Szkół Technicznych - Kierunek przyszłość!”. Celem projektu jest wzmocnienie wiedzy i kompetencji zawodowych młodzieży, które są niezbędne do zdobycia zatrudnienia - podsumowuje PLK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony