Partnerzy serwisu:

Przystanek Tomaszówek przyjmuje pociągi z Opoczna do Tomaszowa

inf. pras. PKP PLK, oprac. ms. 16.12.2022 1,1k

Przystanek Tomaszówek przyjmuje pociągi z Opoczna do Tomaszowa
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Podróżni korzystają już z nowego przystanku Tomaszówek w województwie łódzkim. Na peronie zatrzymują się pociągi kursujące do Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna i Skarżyska Kamiennej. To pierwszy przystanek zwiększający dostęp do kolei w województwie łódzkim, który powstał w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość prac to 2,8 mln zł.
- Na nowym przystanku Tomaszówek na linii Łódź - Opoczno (nr 25) między stacją Bratków a przystankiem Szadkowice powstał 200-metrowy peron o wysokości 0,76 m. Podróżni mogą wygodnie wsiadać i wysiadać do i z pociągów. Na obiekcie zamontowane zostały wiaty i ławki. Bezpieczne podróżowanie po zmierzchu umożliwia oświetlenie LED. Są tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Peron jest dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Peron powstał w pobliżu skrzyżowania torów z drogą gminną Tomaszówek - Bratków. W ramach inwestycji ułożono nową nawierzchnię asfaltową na przejeździe kolejowo-drogowym. W rejonie przystanku wymieniono też tory. Inwestycja w Tomaszówku zrealizowana została w formule „projektuj i buduj”. Wartość prac to ok. 2,8 mln zł. Inwestycja mogłaby być sporo tańsza, gdyby PKP PLK uwzględniło fakt, że przy peronach zatrzymują się obecnie najwyżej 65-metrowe pojazdy. Zarówno Ministerstwo Infrastruktury jak i PLK stoją jednak na stanowisku, że "to niemożliwe". Przy peronach zatrzymuje się 9 par pociągów dziennie, operatora ŁKA i Polregio.

W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje oprócz przystanku Tomaszówek przystanki: Izabelów, Zgierz Rudunki, Jedlicze Koło Zgierza, Stare Grudze, Łódź Zarzew, Żakowice Południowe, Zaosie, Głowno Północne. Wykonawcy kończą projektowanie peronów Zgierz Rudunki oraz Jedlicze k. Zgierza. Roboty zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. Ogłoszono postępowania przetargowe na zaprojektowanie i budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Kolejne przetargi będą w 2023 roku.

Więcej o inwestycji pisaliśmy w połowie roku. Tekst na ten temat można znaleźć tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony