Partnerzy serwisu:

Przygotowania kolei do ŚDM na finiszu

Łukasz Kuś 28.06.2016 192

arrow
arrow
Przygotowania kolei do ŚDM na finiszu
fot. Kraków2016
Przygotowania kolei do ŚDM na finiszu
Przygotowania kolei do ŚDM na finiszu
Na kolei rozpoczęło się ostatnie odliczanie do wielkiej operacji logistycznej jaką jest przewiezienie kilkuset tysięcy pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak zapewnił prezes PKP, przygotowania są już prawie ukończone.
– Jesteśmy w 95% gotowi do realizacji zadania jakim jest zapewnienie przewozów podczas Światowych Dni Młodzieży. Pozostałe 5% to miejsce na pociągi dodatkowe zabezpieczone w rozkładach jazdy. Obsługa pociągów na ŚDM to przedsięwzięcie na wielką skalę. Jesteśmy na to przygotowani dzięki dobrej współpracy spółek z Grupy PKP z przewoźnikami samorządowymi, które aktywnie włączają się w organizację – powiedział Mirosław Pawłowski, prezes PKP SA.

200 pociągów specjalnych

Podczas ŚDM uruchomionych ma zostać ponad 200 pociągów specjalnych różnych przewoźników, w których zapewnione będzie ponad 580 tys. miejsc dla pasażerów. Zmieniony rozkład jazdy uwzględniający te pociągi będzie obowiązywać od 20 lipca. Kolej jest przygotowana na to przedsięwzięcie dzięki poczynionym w ostatnich latach inwestycjom.

– Udało się podnieść prędkości pociągów. Mamy bardzo dobry park taborowy w tym nowoczesne składy Pendolino, Flirty3 i Darty, a także zmodernizowane wagony. Kolej wykonała oczekiwane zadania. Trzeba pamiętać, że Światowe Dni Młodzieży to nie jest pierwsze tak duże wydarzenie obsługiwane przez PKP. 4 lata temu podczas Euro 2012 zdobyliśmy cenne doświadczenia, które procentują teraz. Jesteśmy krok do przodu w zakresie przygotowania trasy i przygotowania logistycznego. Podstawowym aspektem, na którym teraz się skupiamy jest zapewnienie bezpieczeństwa. Wszystkie nasze służby, łącznie ze służbami państwowymi, współpracują w zakresie zapewnienia spokojnego przepływu pasażerów – dodał prezes PKP.

Poprawia przepustowości

W zakresie infrastruktury działania PLK skupiały się na poprawie przepustowości wybranych linii oraz na poprawie bezpieczeństwa. Zarządca infrastruktury opracował specjalne zasady ruchu kolejowego oraz wzmocnił swoje zaplecze techniczne w dodatkowy sprzęt do usuwania awarii.

– Przygotowania do ŚDM rozpoczęły się w lipcu 2015. Realizujemy 80 zadań, m.in. dostosowanie infrastruktury do przyjęcia większej ilości pociągów, poprawę peronów, przejść i kładek jeśli chodzi o wizualizację i dostępność dla pasażerów. SOK współpracuje ze wszystkimi służbami zapewniającymi bezpieczeństwo. Podczas wydarzenia będą wspólne patrole z policją i żandarmerią, Uruchomiona będzie duża liczba jednostek technicznych i zabezpieczenia infrastruktury. Jest to konieczne w przypadku gdyby doszło do awarii. W takim wypadku będziemy transportować pociągi lokomotywami osłonowymi, które udostępni PKP Cargo – zapewnił Andrzej Pawłowski prezes Polski Linii Kolejowych.

Wyzwanie organizacyjne

Dla PLK Światowe Dni Młodzieży to duże wyzwanie organizacyjne. Spółka wzmocni dyspozytury ruchu i uruchomi całodobowe zespoły zarządzania.

– Rozmawialiśmy z większością diecezji i ustaliliśmy, jakie grupy jadą w jakim kierunku. Każdy z pielgrzymów będzie mieć opaskę z numerem pociągu i godziny odjazdu, co pozwoli łatwo zidentyfikować pasażerów i skierować ich do pociągu. To ważne zwłaszcza na stacji Kraków Główny po zakończeniu mszy. Na dworcu będą specjalne „śluzy”, gdzie będą liczeni podróżni. Zapowiedzi na większości dworców będą również w języku angielskim. Będą też informatorzy mobilni – poinformował prezes PLK.

1 lipca ogłoszony zostanie specjalny rozkład jazdy na ponad 300 pociągów specjalnych. Z tego do Krakowa pojedzie ponad 100 i tyle samo pojedzie w kierunkach od Krakowa. Oprócz tego będą kursowały dodatkowe pociągi w aglomeracji krakowskiej. Jak poinformowano na konferencji prasowej, największe znaczenie dla przewozów dodatkowych pociągów będzie mieć Centralna Magistrala Kolejowa, a także linie do Krakowa z Częstochowy i Katowic. Z Katowic dodatkowe pociągi trasowane będą jednak nie magistralą E30, na której jest ograniczony ruch, ale linia przez Oświęcim i Zator. Oprócz pociągów dodatkowych zaplanowano wzmocnienie pociągów sieciowych o dodatkowe wagony sieciowe.

– Nasza spółka przygotowuje się w każdym obszarze do Światowych Dni Młodzieży. Przygotowujemy tabor, informację pasażerską, obsługę klienta i ekipy odpowiedzialne za bezpieczeństwo. PKP Intercity uruchomi 46 pociągów specjalnych i 51 pociągów rejsowych, w których zabezpieczyliśmy miejsca. Zatrudnimy informatorów mobilnych, uruchomimy więcej kas, i planujemy zwiększone relacje 20 pociągów np. z Katowic do Krakowa – zapewnił Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony