Partnerzy serwisu:

Przez CMK do Kielc. PLK przygotowuje się do budowy łącznicy

Jakub Madrjas 28.09.2016 1,1k

Przez CMK do Kielc. PLK przygotowuje się do budowy łącznicy
Fot. Grzegorz Koclęga
Zarządca infrastruktury zleci zaktualizowanie Studium Wykonalności i przygotowanie wniosku o dofinansowanie budowy łącznicy w Czarncy. Pozwoli ona pociągom z Warszawy zjeżdżać z CMK w kierunku Kielc.
Łącznica, a właściwie nowa linia kolejowa nr 582 połączy posterunek odgałęźny Czarnca na linii kolejowej nr 61 Kielce-Fosowskie (przez Częstochowę Stradom) ze stacją Włoszczowa Północ na Centralnej Magistrali Kolejowej planowana jest od wielu lat. Jeszcze w 2012 roku o jej budowę apelowały władze województwa świętokrzyskiego, które nie wierzyły w szybką modernizację linii nr 8 prowadzącej do Warszawy przez Radom. I słusznie  obecnie planowany termin zakończenia inwestycji to 2022 rok, o czym pisaliśmy tutaj.

Linia nr 582 pozwoli ominąć modernizowaną "ósemkę" przez Centralną Magistralę Kolejową. Obecnie pociągi z Kielc mogą wjechać na kierunek północny tylko po zmianie kierunku jazdy. 

Szacunkowa wartość zamówienia to tylko 390 tys. złotych netto. Realizacja zamówienia powinna zająć do 210 dni. W ramach prac trzeba będzie wykonać również badania geologiczne. Oferty powinniśmy poznać 7 listopada.

Inwestycje poprawiające możliwości sieci kolejowej trwają już od pewnego czasu. Budowa łącznicy w Krakowie-Zabłociu jest już na półmetku, trwa też budowa łącznicy w Suchej Beskidzkiej, planowana jest także budowa łącznika w Chabówce. PKP Polskie Linie Kolejowe przygotują ponadto studium wykonalności łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej

To też nie wszystkie inwestycje na Centralnej Magistrali Kolejowej. Stacja Włoszczowa Północ zostanie przebudowana i otrzyma m.in nowy peron. PKP PLK ogłosiła też przetarg na projekt i budowę posterunku odgałęźnego Pilichowice na szlaku Opoczno Płd. – Olszamowice. Pisaliśmy o tym tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony