Partnerzy serwisu:

Przewozy towarowe wzrosły po raz pierwszy od dwóch lat

inf. pras oprac. JM 31.12.2020 1,9k

Przewozy towarowe wzrosły po raz pierwszy od dwóch lat
Fot. Marcin Kucięba, SM42.pl
Urząd Transportu Kolejowego opublikował wyniki przewozowe za listopad 2020 roku. Koleją podróżowało 12,4 mln pasażerów – to o 17 mln mniej niż w listopadzie przed rokiem. Przewieziono 20,6 mln ton ładunków i jest to wynik o 0,7 mln ton lepszy niż rok wcześniej. To pierwsza taka sytuacja od ponad dwóch lat.
Jak podaje UTK w listopadzie 2020 r. w Polsce przewieziono 20,6 mln ton towarów. To o 0,8% mniej niż miesiąc wcześniej, ale rok do roku nastąpił wzrost - i jest to pierwsza taka sytuacja od ponad dwóch lat! W przypadku masy przewiezionych ładunków wzrost rok do roku wyniósł o 3,6 %, praca eksploatacyjna była większa o 6,1%, a praca przewozowa o 4,1%. Średnia odległość zwiększyła się o 0,5% w stosunku do listopada 2019 r.

- Listopad był pierwszym miesiącem w tym roku, który pod względem wyników przewozów towarowych był lepszy od takiego samego okresu roku ubiegłego. Ten wynik oraz wzrosty odnotowywane sukcesywnie od czerwca świadczą o osiągnięciu pewnej stabilizacji. Pomimo dalszego oddziaływania pandemii na gospodarkę, łańcuch dostaw został zachowany. Od czerwca do listopada każdy kolejny miesiąc charakteryzował się wzrostami w stosunku do miesiąca poprzedniego, w przypadku wybranych grup towarów widoczny był bardzo duży wzrost zrealizowanych przewozów, co tylko potwierdza, że rynek przewozów towarowych szuka możliwości funkcjonowania w sytuacji pandemii koronawirusa - podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Praca eksploatacyjna wyniosła 7,3 mln pociągokilometrów, a przewozowa nieco ponad 4,8 mld tonokilometrów. Odnotowano odpowiednio dla tych parametrów wzrost na poziomie 0,7% oraz spadek o 1,1%. Średnia odległość przewozu wyniosła 234 km. W tym wypadku jest to o 1 km mniej niż w październiku.

Na przestrzenie jedenastu miesięcy łączna masa przewiezionych towarów wyniosła 203,4 mln ton, praca eksploatacyjna 70,8 mln pociągokilometrów, a praca przewozowa 47,6 mld tonokilometrów. Oznacza to spadek odpowiednio o 7,3%, 7,1% oraz 8,1% w porównaniu do okresu styczeń – listopad 2019 r. Średnia odległość przewozu wyniosła 234 km i była niższa o 3 km niż po w ciągu jedenastu miesięcy 2019 roku - podaje UTK.

Przewozy pasażerskie znów spadają

Jak podaje Urząd, w listopadzie 2020 r. przewieziono 12,4 mln pasażerów, co oznacza spadek o 33% w stosunku do października i o 57,7% w porównaniu z listopadem 2019 r. Wynik pracy przewozowej to 677,9 mln pasażerokilometrów, zaś zrealizowana praca eksploatacyjna nie przekroczyła 13,9 mln pociągokilometrów. Oznacza to spadki odpowiednio o 31% oraz o 5,4% w stosunku do października oraz 61,6% i 1,1% porównując z listopadem ubiegłego roku.

W listopadzie, podobnie jak w październiku odnotowano spadek liczby podróżnych. Spodziewany spadek łącznej liczby pasażerów w 2020 r. o ponad 100 milionów w stosunku do 2019 r. jest więc właściwie pewny. Mimo zmniejszenia liczby osób korzystających z usług kolei, przewoźnicy nie zmniejszyli w ostatnim okresie znacznie liczby połączeń zapewniając warunki przewozu pasażerów zgodne z reżimem sanitarnym.

- Zapotrzebowanie na transport pasażerski zmniejszyło się znacząco w wyniku trwającej pandemii. Trudno obecnie przewidzieć długość trwania ograniczeń związanych z pandemią. Trudno też prognozować wyniki przewozowe w kolejnych latach. Na liczbę pasażerów wpływać będzie choćby możliwość upowszechnienia się pracy zdalnej – komentuje wyniki dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W okresie jedenastu miesięcy 2020 r. liczba pasażerów wyniosła łącznie 196 mln, praca przewozowa 11,9 mld pasażerokilometrów, a eksploatacyjna 146 mln pociągokilometrów, co w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza spadek odpowiednio o 36,4%, 41,6% i 6,7%. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 59 km i była niższa o 7 km w stosunku do danych za okres do listopada 2019 r.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony