Partnerzy serwisu:

Przewozy Regionalne z nową kategorią pociągów

Kasper Fiszer 15.10.2018 18k

Przewozy Regionalne z nową kategorią pociągów
Pociąg Przewozów Regionalnych w Gdynifot. Kasper Fiszer
W rozkładach jazdy od pewnego czasu można znaleźć oznaczenie RP odnoszące się do nielicznych kursów obsługiwanych przez Przewozy Regionalne. Wskazuje ono na przyspieszony charakter połączenia, a nie na inną niż w przypadku pozostałych pociągów Regio taryfę opłat. To trzecia kategoria handlowa PR, bo spółka nadal utrzymuje także kursy interRegio.
W niektórych wyszukiwarkach rozkładów jazdy pojawiła się niedawno nowa kategoria pociągów uruchamianych przez Przewozy Regionalne. Część kursów, które dotychczas oznaczane były literą R, obecnie opisana jest skrótem RP. Przewoźnik zapewnia, że zmiana nie jest związana w żaden sposób z podwyżką opłat za przejazd i ma na celu jedynie wyróżnienie kursów o innej siatce postojów.

Czy pociąg pomijający kilka postojów jest już przyspieszonym?

– Rozróżnienie na pociągi Regio (R) i Regio przyspieszony (RP) zostało wprowadzone dla lepszej informacji dla pasażerów w kwestii pociągów przyspieszonych, które w odróżnieniu od Regio nie zatrzymują się na wszystkich stacjach i przystankach. W pociągach tych obowiązuje ta sama taryfa co w Regio – mówi Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych (Polregio). Nie wskazał przy tym jasnej definicji pociągu przyspieszonego.

Sposób klasyfikacji poszczególnych pociągów do jednej z dwóch opisywanych kategorii pozostajw eięc niejasny. I tak np. pociągi z Łodzi Fabrycznej do Częstochowy opisywane są jako Regio, choć pomijają część zatrzymań na odcinku Łódź – Koluszki. W efekcie oznaczenie RP przypisano bardzo nielicznym kursom, np. niedzielnemu pociagowi „Jan III Dobry” z Częstochowy do Wrocławia Głównego. Jednak nawet w ich przypadku nie jest jasne, czy pasażer będzie świadom, że korzysta z pociągu innej niż dotychczas kategorii.

Informację o kategorii RP wprowadzono tylko do niektórych kanałów

– Obecnie rozróżnienie na pociągi R i RP wprowadzono tylko w rozkładach jazdy – mówi bowiem Dominik Lebda. Oznacza to, że informacje o nowej kategorii nie są umieszczane np. na wyświetlaczach wskazujących relację, na tablicach z najbliższymi odjazdami na dworcach czy na biletach albo w zapowiedziach megafonowych. Co więcej, także część popuarnych wyszukiwarek nadal wyświetla kursy RP jako R.

Przypomnijmy, że wciąż funkcjonuje takze trzecia kategoria handlowa Polregio – interRegio. Pociągi tego typu uruchamiane są jednak obecnie wyłącznie na linii z Łodzi do Warszawy. Podobnie jak RP, mają one charakter przyspieszony. Nie są jednak objęte taryfą Regio, a osobną – wyższą – taryfą iR.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony