Partnerzy serwisu:

Przewozy PKP Cargo wciąż spadają bardziej niż rynek

Jakub Madrjas 30.04.2020 183

Przewozy PKP Cargo wciąż spadają bardziej niż rynek
Fot. PKP Cargo
Praca przewozowa wykonana przez Grupę PKP Cargo w marcu 2020 roku wyniosła 1,9 mld tkm i była wyższa od osiągniętej w lutym br. o 5,8 proc. Jednak jeszcze w marcu 2019 roku było to 2,4 mld tkm.
PKP Cargo podało swoje wybrane wyniki przewozowe za poprzedni miesiąc. Podobnie jak poprzednio, przewoźnik podał dane w ujęciu miesiąc do miesiąca, co pozwoliło mu wykazać wzrost pracy przewozowej o 5,8 procent. Marzec jest dłuższy od lutego o dwa dni (6,8%). Ze względu na sezonowość przewozów, bardziej miarodajne jest jednak porównanie wyniku rok do roku. A w marcu 2019 roku grupa wykonała praca na poziomie ok. 2,4 mld ton, więc aż o 1/4 większą. 

Jak to wygląda na tle rynku? Jak podał UTK, praca przewozowa na kolei w marcu 2020 roku wyniosła 4,4 mld tonokilometrów, co oznacza mniej niż rok wcześniej o 14,3% - PKP Cargo straciło zatem udziały w rynku. W sumie w okresie styczeń-marzec 2020 roku Grupa PKP Cargo przewiozła na krajowym rynku 21,5 mln ton towarów (-17,3 proc. r/r), a praca przewozowa wyniosła 5,3 mld tkm (-19,4 proc. r/r).

W obliczu pandemii COVID-19, wzrost przewozów miesiąc do miesiąca jest jednak rzeczywiście dobrą wiadomością. Oznacza bowiem, że sytuacja mniej uderzyła w przewozy towarów, niż pasażerów (tu wystąpił spadek aż o 37% rok do roku). W tym ujęciu, przewozy na poziomie Grupy PKP Cargo na poziomie 7,4 mln ton towarów oznaczają wzrost o 1,8 proc względem lutego. Odnotowano zwiększone miesiąc do miesiąca przewozy: kamienia, żwiru i wapna (+24,3 proc.), rudy (+55,9 proc.), cementu (+44,7 proc.) oraz towarów z segmentu inne artykuły chemiczne (+8,2 proc.) - podał przewoźnik. 

– Niewątpliwie wyniki przewozowe w marcu byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie wybuch epidemii koronawirusa. Część przedsiębiorstw w Polsce i za granicą już wtedy zaczęła mieć problemy, ograniczała produkcję, a przez to i zamówienia na kolejowe usługi transportowe – skomentował Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo cytowany w komunikacie.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony