Partnerzy serwisu:

Przeworska Kolej Dojazdowa dostanie drugie życie po nawałnicach

Michał Szymajda 29.07.2021 3,7k

Przeworska Kolej Dojazdowa dostanie drugie życie po nawałnicach
Fot. Starostwo Powiatowe w Przeworsku
Pociągi Przeworskiej Kolei Dojazdowej znów będą kursować po całej trasie z Przeworska do Dynowa, przez unikatowy 600-metrowy tunel. Udało się zgromadzić potrzebne na remont pieniądze, z osobnych pieniędzy przeprowadzona będzie też rewitalizacja kolei. W obu przypadkach pomocne okażą się unijne pieniądze.
Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku podpisał właśnie z firmą Diag–Most umowę na wykonanie zadania pod nazwą „Odbudowa linii wąskotorowej Przeworskiej Kolei Dojazdowej Przeworsk-Dynów”. Prace są warte 3,5 mln złotych. Za tę kwotę Diag-Most ma naprawić i wzmocnić nasypy i skarpy, a także odbudować mosty. Roboty będą obejmować także torowisko i zostaną wykonane w miejscowości Zagórze, Hadle Kańczuckie, Hadle Szklarskie, Jawornik Polski, Szklary oraz Harta. Na kwotę, za którą zrealizowana będzie naprawa składają się pieniądze z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej i kredyt, który starostwo powiatowe zaciągnęło w wysokości 1,5 mln złotych.

Wielka woda zniszczyła przeworską kolej

Remont, który zleciło Starostwo jest konieczny, ponieważ w czerwcu 2020 roku wielka woda po olbrzymiej ulewie dosłownie zdemolowała kolej. Woda płynęła także przez unikalny wąskotorowy 600-metrowy tunel w Szklarach, jednak na szczęście nie doszło do jego zniszczenia. Największe straty na linii wąskotorowej są w Hadlach Szklarskich i Hadlach Kańczuckich. Z tego powodu, a także ze względu na epidemię koronawirusa, kolej w ogóle nie kursowała z turystami w 2020 roku. Obecnie kolej kursuje na odcinku Przeworsk – Łopuszka Mała. Uruchamiane są dwa kursy w wakacyjne soboty i niedziele. Rozkład jazdy i cennik można sprawdzić tutaj. https://kolejka-pogorzanin.pl/.

Duże pieniądze dadzą drugie życie kolejce

Z uwagi na katastrofę naturalną był też problem co zrobić z unijnymi pieniędzmi zdobytymi dla kolei z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dopiero 17 marca 2021 zarząd województwa podkarpackiego podpisał umowę na rewitalizację zabytkowej kolei na długości 13 kilometrów wraz z remontem rozjazdów i przejazdów kolejowo-drogowych, nawierzchni torowej i oznakowania.

Jak czytamy na stronach urzędu marszałkowskiego, „prace remontowe pozwolą na przywrócenie pierwotnych parametrów linii kolejowej tj. dopuszczalnej prędkości pociągów V=35 km/h oraz poprawią bezpieczeństwo przejazdów kolejowych. Celem przedsięwzięcia będzie przywrócenie sprawności eksploatacyjnej linii kolejowej poprzez poprawę stanu technicznego torowiska, co pozwoli na ochronę przed dalszym niszczeniem zabytkowej linii kolejowej. Inwestycja przyczyni się do większego zainteresowania turystów przejazdami po linii wąskotorowej i przez to, do rozwoju turystycznego regionu.” Całkowita wartość tego projektu to 25 milionów złotych, przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 13,8 mln złotych.

Nie wiadomo, czy pociągi pojadą za rok

Niestety, na regularny ruch pociągów w bardzo wykluczonym komunikacyjnie regionie na razie nie ma co liczyć. Nie wiadomo jeszcze, czy z uwagi na planową rewitalizację kolei w przyszłym roku uda się pojechać pociągiem PKW choćby na części trasy. Warto podkreślić, że remont obiektów stacyjnych w Przeworsku i naprawę taboru finansowało dwa lata temu starostwo, które "in plus" zmieniło swoje podejście do zabytkowej, pięknie położonej kolei. W styczniu tego roku zakończono prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkowym budynku lokomotywowni i hali napraw w Przeworsku pochodzącym z 1896 roku.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony