Partnerzy serwisu:

Przewodnik po otwartym dostępie do torów – UTK czeka na uwagi

Jakub Madrjas 06.11.2020 2,1k

Przewodnik po otwartym dostępie do torów – UTK czeka na uwagi
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Urząd Transportu Kolejowego przygotował projekt dokumentu „Powiadomienie aplikanta oraz metodyka badania równowagi ekonomicznej w postępowaniach w sprawie przyznania otwartego dostępu”. Opracowanie przybliża nowe zasady prowadzenia przez prezesa UTK postępowań z zakresu przyznawania otwartego dostępu do infrastruktury kolejowej. Urząd zachęca do zgłaszania ewentualnych uwag do projektu.
Jak czytamy, opracowany przez UTK dokument ma stanowić przewodnik postępowania zarówno dla podmiotów zainteresowanych uzyskaniem prawa dostępu do infrastruktury kolejowej, jak również dla podmiotów uprawnionych, którym przysługuje możliwość zgłoszenia wniosku o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej.

W opracowaniu znajdują się informacje opisujące m.in. takie kwestie jak: 
  • w zakresie wniosku o przyznanie otwartego dostępu do infrastruktury kolejowej: wymogi formalne oraz merytoryczne; opłaty uiszczane przez aplikantów; zastrzeżenie występowania danych w przekazanej dokumentacji, które nie powinny zostać udostępnione przez Prezesa UTK innym podmiotom
  • w zakresie wniosku o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej: wymogi formalne i merytoryczne; zastrzeżenie występowania danych w przekazanej dokumentacji, które nie powinny zostać udostępnione przez Prezesa UTK innym podmiotom;
  • w zakresie czynności podejmowanych przez organ regulacyjny: działania Prezesa UTK na konkretnych etapach postępowania (w związku z otrzymaną dokumentacją);zasady komunikacji pomiędzy Prezesem UTK, aplikantem a podmiotem uprawnionym; zasady współpracy pomiędzy organami regulacyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej; rodzaje decyzji, jakie może podjąć Prezes UTK w związku z brakiem wniosków o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej oraz w następstwie analizy danych zawartych we wnioskach składanych przez podmioty uprawnione; obowiązki publikacyjne Prezesa UTK.
Prezes UTK zachęca, w szczególności podmioty zainteresowane problematyką otwartego dostępu, do zapoznania się z przygotowanym opracowaniem oraz zgłoszenia ewentualnych uwag, które można zgłaszać do 27 listopada. Projekt dokumentu można znaleźć tutaj.

Jak pisaliśmy w sierpniu, wniosków o przyznanie otwartego dostępu było w 2019 r. nieco mniej, niż w poprzednim, a procedury trwają bardzo długo – nawet kilkanaście miesięcy. Szerzej opisaliśmy tę tematykę w numerze 08/09 Miesięcznika "Rynek Kolejowy", który można bezpłatnie pobrać tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony