Partnerzy serwisu:

Przetargi wagonowe IC niezbyt udane. Będzie kumulacja?

Jakub Madrjas 22.12.2016 212

Przetargi wagonowe IC niezbyt udane. Będzie kumulacja?
PKP Intercity nie udało się rozstrzygnąć wielu przetargów na naprawy wagonówFot. KOLEJ77, SM42.pl
PKP Intercity musiało w tym roku odwołać zamówienia na prace utrzymaniowe przy ponad stu wagonach. Spółka zapewnia jednak, że nie będzie to stanowiło żadnego problemu.
Jak poinformowaliśmy przed tygodniem, PKP Intercity unieważniło przetargi na modernizację łącznie 30 wagonów osobowych. Wszystkie miały przejść modernizację z naprawą na piątym poziomie utrzymania, jednak oferty producentów przekroczyły budżet. To nie pierwszy taki przypadek w tym roku – w listopadzie unieważniono postępowanie w zakresie naprawy 60 wagonów na poziomie P4, a w sierpniu – 50 wagonów na poziomie P4.

– Niewykonanie napraw na 4. poziomie utrzymania wymienionych 110 wagonów nie będzie miało negatywnego wpływu na realizację przewozów przez PKP Intercity w kolejnym roku – zapewnia rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak. Spółka już ponowiła bowiem oba przetargi. Podobnie z nierozstrzygniętymi postępowaniami na naprawy poziomu P5. – PKP Intercity na bieżąco inicjuje nowe postępowania – zaznacza rzecznik.

Sytuację taborową spółki poprawia modernizacja, którą przeszedł jej własny zakład Remtrak. Jak informuje Nowak, w 2016 roku zakład wykonał 266 napraw wagonów na poziomie utrzymania P4, a plan na 2017 r. zakłada wykonanie napraw na poziomie P4 około 300 wagonów. – Remtrak wykonuje swoje naprawy niezależnie od prowadzonych postępowań przetargowych – zaznacza jednak rzecznik.

Producenci taboru coraz bardziej obawiają się jednak, że projekty napraw i modernizacji wagonów nałożą się na rosnące zamówienia na nowy tabor od innych spółek, których realizacja rozpocznie się już w przyszłym roku. Z tegorocznej pustki w zakładach nie udało się skorzystać. Czy nie należy w tym wypadku przynajmniej zintensyfikować prac na początku przyszłego roku? – Zintensyfikowanie napraw zależy przede wszystkim od możliwości technicznych i produkcyjnych poszczególnych wykonawców, na co przewoźnik nie ma wpływu. PKP Intercity wysyła tabor zgodnie z podpisanymi harmonogramami, jednak wykonawcy mają problemy z terminową realizacją napraw – odpowiada Cezary Nowak.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony