Partnerzy serwisu:

Przetarg na tunel pod Łodzią już na początku grudnia

Martyn Janduła 17.11.2016 352

Przetarg na tunel pod Łodzią już na początku grudnia
Łódź FabrycznaFot. PKP PLK
Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, oficjalnie potwierdza, że przetarg na budowę łódzkiego tunelu średnicowego ruszy na początku grudnia. Inwestycja realizowana będzie w formule „Projektuj i buduj” i kosztować ma ok. 2 miliardów złotych. Tunel połączy dwa najważniejsze łódzkie dworce.
– Przetarg na budowę tunelu pod Łodzią wystartuje już 1 grudnia tego roku – zapowiada oficjalnie dla „Rynku Kolejowego” Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych. To inwestycja, na którą łodzianie czekają od dawna.

Rola tunelu w docelowym układzie łódzkiego węzła będzie niebagatelna. Po raz pierwszy w historii pociągi dalekobieżne jadące tranzytem przez Łódź będą mogły być kierowane przez stację w ścisłym centrum miasta, i to zarówno na osi wschód – zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska), jak i północ – południe (Widzew – Fabryczna – Żabieniec). W połączeniu z już dokonanymi i planowanymi modernizacjami prowadzących do miasta linii pozwoli to na radykalną poprawę obsługi miasta w ruchu dalekobieżnym, a także ułatwi korzystanie z kolei mieszkańcom śródmieścia.

Równie ważne będą jednak korzyści w ruchu aglomeracyjnym i regionalnym. Dzięki tunelowi pociągi staną się środkiem transportu zapewniającym najszybszy dojazd do centrum Łodzi z innych ośrodków aglomeracji, a także z niektórych osiedli samego miasta (Widzew, Żabieniec, Radogoszcz, a po planowanym wybudowaniu przystanku także Retkinia). Kolej stanie się więc liczącym się środkiem transportu na terenie samego miasta.

Koszt budowy tunelu będzie sięgał według szacunków aż 2 miliardów złotych, jednak większość z tej kwoty pokryje dofinansowanie ze środków unijnych. Więcej o szczegółach, jak wygląda koncepcja budowy tunelu średnicowego w Łodzi przeczytacie tutaj. Z kolei o układzie stacji w tunelu – tutaj.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony