Partnerzy serwisu:

Przetarg na nowe wagony dla Intercity będzie „lada chwila”. Nowe Flirty również

Michał Szymajda 14.09.2022 7,3k

Przetarg na nowe wagony dla Intercity będzie „lada chwila”. Nowe Flirty również
Fot. Adam Kilian
W kolejnych tygodniach możemy spodziewać się dwóch dość emocjonujących wydarzeń związanych z nowym taborem w spółce PKP Intercity. Elektryczne zespoły trakcyjne Flirt III z nowego zamówienia w końcu zaczną kursowanie, światło dzienne ujrzy też olbrzymi przetarg na nowoczesne wagony.
Podczas konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu tegorocznych wakacji w przewozach dalekobieżnych zapytaliśmy Jarosława Oniszczuka, członka zarządu PKP Intercity, o datę termin wprowadzenia na tory pierwszych dwóch ezt Flirt III z zamówienia na 12 takich pojazdów.

– Myślę, że w ciągu miesiąca pierwsze sztuki rozpoczną kursowanie – krótko odpowiedział. Załogi do tych nowych pociągów kończą już szkolenia. 

To nie koniec. Szybciej niż oczekiwaliśmy PKP Intercity rozpisze wielki przetarg, w którym stawką jest dostawa 300 wagonów przygotowanych do kursowania z prędkością 200 km/h. W opcji na przyszłość znajdzie się jeszcze 150 kolejnych nowoczesnych pojazdów. Tym samym skończy się prawdopodobnie czas modernizacji starszych pojazdów typu Y.

Zamówione mają zostać zarówno wagony przedziałowe, jak i bezprzedziałowe, z możliwością przewozu rowerów, oraz przeznaczone do przewozu osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

– Tego przetargu należy oczekiwać jeszcze w tym miesiącu, w najgorszym zaś przypadku na początku października – dodał Jarosław Oniszczuk. Wagony mają mieć, podobnie jak nowe pojazdy z FPS, zabudowany system oznaczania rezerwacji miejsca. To w przyszłości ma umożliwić wybór miejsca przez pasażera na schemacie udostępnionym mu przez internet, podobnie jak dzieje się to obecnie w Pendolino, we Flirtach czy Dartach.

Niestety, nic nie zmieniło się kwestii wyboru producenta dla piętrowych zestawów push-pull. Od strony formalnej konkurs ofert można by zamknąć. Ale wciąż brakuje na nie pieniędzy z KPO. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony