Partnerzy serwisu:

Przetarg na modernizację lokomotyw SM42 w PKP Intercity. Do trzech razy sztuka

Michał Szymajda 06.12.2018 5,5k

Przetarg na modernizację lokomotyw SM42 w PKP Intercity. Do trzech razy sztuka
fot. Dariusz Żaruk, SM42.pl
PKP Intercity od ponad roku usiłuje zmodernizować kilkanaście swoich lokomotyw manewrowych serii SM42. Przewoźnik rozpisał właśnie trzeci przetarg, który ma wyłonić wykonawcę napraw głównych i unowocześnienia „esemek”.
Pierwszy konkurs ofert dotyczący modernizacji lokomotyw manewrowych miał miejsce w sierpniu 2017, ale nie przyniósł rozstrzygnięcia. Oferta złożona przez doświadczonego wykonawcę modernizacji tego typu pojazdów – firmę Newag – została odrzucona. Podobna sytuacja miała miejsce w połowie roku 2018, gdy w drugim przetargu odrzucono jedyną ofertę FPS H. Cegielski. PKP Intercity nie podało przyczyn odrzucenia ofert, ale warto zaznaczyć, że o kilkanaście milionów przekraczały one kosztorys PKP Intercity.

Obecnie rozpisany przetarg na modernizację SM42 podzielono na dwie części. W pierwszej chodzi o wykonanie prac na 6 lokomotywach, w drugiej – na 7 spalinowozach. Kryterium wyboru ofert stanowi w 25% okres gwarancji (wykonawca musi dać przynajmniej 36 miesięcy gwarancji na produkt), w 5% współczynnik dostępności, a w 70% cena zmodernizowanej jednej lokomotyw.

Lokomotywy manewrowe mają przejść kompleksową modernizację, z wymianą dwóch silników na nowoczesny włącznie, o mocy minimum 1000 kW. Ze starej konstrukcji ma pozostać jedynie ostoja i zestawy kołowe. Pojazdy mają mieć zdolność rozpędzania się do 90 km/h, co może pomóc wykorzysta je także w ruchu liniowym, w razie awarii lokomotyw SU160 Gama, nadal bardzo licznych. Zamawiający zapisał w specyfikacji m.in., że lokomotywa musi być zdolna do prowadzenia pociągu pasażerskiego o masie 230 t (z zasilaniem 5 wagonów w energię) na profilu 3‰ z prędkością 70 km/h, a w trakcji podwójnej, z prędkością 80 km/h.

Koperty z ofertami otwarte zostaną 8 stycznia 2019. Modernizację pojazdów dofinansuje Unia Europejska.

Niemal jednocześnie PKP Intercity rozpisało przetarg na wykonanie prac na poziomie P4 12 innych lokomotyw SM42.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony