Partnerzy serwisu:

Przetarg na łącznicę w Chabówce unieważniony przez omyłkę rachunkową

Jakub Madrjas 13.10.2017 5,4k

Przetarg na łącznicę w Chabówce unieważniony przez omyłkę rachunkową
fot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0 pl
Modernizacja linii nr 99 z Chabówki do Zakopanego oraz budowa łącznicy w Chabówce znacznie się opóźnią. Po wyborze wykonawcy prac PLK unieważniła postępowanie, ze względu na wykrycie pomyłki w obliczaniu najkorzystniejszej oferty.
Inwestycja za około pół miliarda złotych, która ma przyspieszyć podróż pomiędzy Krakowem a Zakopanem nawet o 50 minut początkowo miała zostać zrealizowana po 2021 roku. Plany jednak udało się znacząco przyspieszyć i już w kwietniu tego roku rozpisano przetarg na wybór wykonawcy.

Po czerwcowym otwarciu ofert postępowanie wprawdzie utknęło, ale na początku października udało się wybrać najkorzystniejszą ofertę. Zwycięzcą przetargu została spółka ZUE, a wartość brutto złożonej oferty wyniosła 406 mln zł brutto przy 42-miesięcznym łącznym terminie realizacji prac projektowych i wykonawczych.

Teraz okazuje się, że cały przetarg będzie trzeba najprawdopodobniej rozpisać od nowa. Inwestor niespodziewanie unieważnił bowiem postępowanie przed podpisaniem umowy. Jak wyjaśnia, w toku postępowania "ujawniono omyłkę rachunkową w przeliczeniu średniej miarodajnej w kryterium ceny". Przy prawidłowym wyliczeniu oferta ZUE wcale nie zostałaby najwyżej oceniona. Błąd spowodował, że ZUE zostało wezwane do złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu.

Jak tłumaczy PLK, w postępowaniu wzięło udział pięciu wykonaców. Ponieważ rozstrzygnięcie przedłużało się, wygasły ważności wadium oraz związania ofertą. Jeden z wykonawców przedłużył je samoczynnie, dwóch - po wezwaniu przez PLK, a pozostałych dwóch wcale.

Wyliczenia punktów potrzebnych do wyboru wykonawcy były skomplikowane, a dla trzech ważnych ofert należało zastosować inny wzór, niż dla pięciu ważnych ofert (co ciekawe, wówczas oferta ZUE byłaby najkorzystniejsza). Ponieważ jednak PLK nie może przywrócić do przetargu wykonawców, których odrzuciła ze względu na nieprzedłużenie ważności oferty, nie może też zastosować wzorów, które sama ustaliła w specyfikacji przetargu. Dlatego postępowanie unieważniono w całości jako niemożliwe do naprawy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony