Partnerzy serwisu:

Przemyśl: Saakaszwilemu nie udało się wjechać na Ukrainę pociągiem [Aktualizacja]

Witold Urbanowicz 10.09.2017 7k

Przemyśl: Saakaszwilemu nie udało się wjechać na Ukrainę pociągiem [Aktualizacja]
fot. Kamila Napora
Pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego Micheil Saakaszwili, były gubernator odeski i wcześniej prezydent Gruzji, próbował dziś pociągiem wyjechać z Polski na Ukrainę. Nie wpuszczają go jednak służby graniczne Ukrainy. Zamieszanie skutkuje opóźnieniami pociągów transgranicznych.
Dzisiaj (10 września) w godzinach popołudniowych były gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili próbował przedostać się z Przemyśla na Ukrainę pociągiem uruchamianym przez Ukrzaliznycię. Zgodnie z zapowiedziami nie wpuszczają go jednak służby graniczne Ukrainy.

Cała sytuacja wprowadziła spore zamieszanie na stacji w Przemyślu. – Służby powiedziały, że pociąg nie odjedzie, póki Micheil Saakaszwili nie wysiądzie. Wcześniej, zeskakiwał na tory, by na drugim peronie zrobić sobie ze zgromadzonymi ludźmi selfie. Gdy wyjeżdżałam z Przemyśla, pociąg na Ukrainę dalej stał i miał już półtorej godziny opóźnienia – przekazała nam blogerka podróżnicza Kamila Napora. 

– Obsługa pociągu jest ukraińska. Od strony infrastruktury i prowadzenia ruchu kolejowego wyjazd pociągu jest możliwy – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. Jak dodał, według stanu z godz. 15:30 pociąg jeszcze stoi.

Odjazd pociągu planowany był na 13:37. Wcześniej przed dworcem w Przemyślu odbyła się konferencja Saakaszwilego w której uczestniczyli też m. in.: była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski. - Polska w trudnych momentach była z prezydentem Saakaszwilim i prezydent Saakaszwili był z Polską - jak w 2008 roku kiedy Rosja najechała na Gruzję - powiedział cytowany przez RMF FM europoseł, który uważa, że władze Ukrainy nie mają prawa zabronić Saakaszwilemu wjazdu.

Micheil Saakaszwili w latach 2004-2007 oraz 2008-2013 był prezydentem Gruzji po tzw. rewolucji róż. Dokonał szeregu reform instytucjonalnych i ekonomicznych, jednocześnie przeciwnicy zarzucali mu dążenia autorytarne. Nowy rząd wszczął szereg postępowań przeciwko Saakaszwilemu. W maju 2015 r. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował byłego prezydenta Gruzji gubernatorem obwodu odeskiego. Saakaszwili otrzymał obywatelstwo ukraińskie, ale jednocześnie – z uwagi na ograniczenia związane z podwójnym obywatelstwem na Gruzji – został pozbawiony obywatelstwa gruzińskiego. W listopadzie 2016 r. Saakaszwili zrezygnował z funkcji gubernatora, zarzucając Poroszence umożliwienie rozwoju korupcji w Odessie i na Ukrainie, jednocześnie ogłosił plany powołania nowej partii politycznej. W lipcu 2017 r. Saakaszwili, który przebywał w Stanach Zjednoczonych, został pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego (jest obecnie bezpaństwowcem). Zapowiedział jednak powrót na Ukrainę, by „pozbyć się starej skorumpowanej elity”.

Aktualizacja:

Po godzinie 17, rzecznik PLK poinformował, że pociągi do Kijowa z godziny 13 i 15 wyruszyły ze stacji w Przemyślu.Saakaszwili dojechał ok. godz. 17 do polsko-ukraińskiego przejścia drogowego w Medyce.

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski, kóry był z Saakaszwilim w Przemyślu, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w sprawie Saakaszwilego interwencję podjęli szef dyplomacji Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, a także minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Do resortu spraw zagranicznych wezwano ambasadora Ukrainy.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony