Partnerzy serwisu:

Przebudowa stacji Gdańsk Główny jeszcze w tym roku

inf. prasowa 03.07.2017 4k

Przebudowa stacji Gdańsk Główny jeszcze w tym roku
Fot. PKP PLK
Stacja Gdańsk Główny będzie bardziej komfortowa i funkcjonalna. System informacji wizualnej i głosowej oraz oznakowanie ułatwią pasażerom obsługę. W dostępie do pociągów pomogą 4 windy i schody ruchome. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na modernizację stacji. Inwestycja warta 62 mln zł rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Stacja Gdańsk Główny łączy komunikację trójmiejską, regionalną i dalekobieżną. W trakcie modernizacji będzie obsługiwała pasażerów.

– Przebudowa stacji Gdańsk Główny to zwiększenie komfortu podróży w relacjach aglomeracyjnych, regionalnych i międzyregionalnych. Ta wizytówka całego Trójmiasta doczeka się teraz odpowiedniej oprawy. Funkcjonalność stacji będzie zachowana na następne lata i różnicę odczują nie tylko mieszkańcy ale także turyści – powiedział Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury
i Budownictwa.

To już 11 mld zł inwestycji

Na stacji przebudowane będą perony. Wyższe, lepiej oświetlone i pokryte antypoślizgową nawierzchnią ułatwią dostęp do pociągów. Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji. PLK zadbają, aby zostały zachowane ich historyczne walory. Na peronach zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne i zegary. Czytelne oznakowanie ułatwi poruszanie się po całej stacji.

– Tylko w tym roku przekroczyliśmy już pułap 11 mld zł w podpisanych umowach. Modernizacja stacji Gdańsk jest kolejną, która dotyczy ważnego węzła komunikacyjnego. Z Krajowego Programu Kolejowego zmieniają się także m.in.: Warszawa Zachodnia, Rzeszów, Dęblin, Legnica. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe, to oferta dobrego dostępu do kolei – powiedział Arnold Bresch, Członek zarządu, Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.

Na stacji przebudowane zostaną także dwa istniejące przejścia podziemne. Zostaną w nich zamontowane 4 windy i schody ruchome na perony. Znikną bariery architektoniczne, dzięki czemu stacja będzie w pełni przyjazna dla wszystkich podróżujących. Na realizację inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych Intercor za 62 mln złotych. W lipcu rozpoczną się prace przygotowawcze do robót budowlanych. Całość prac zakończy się w styczniu 2020 roku. Kontrakt dotyczy zadania z programu "Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny

Stacja i dworzec – jeden standard obsługi

W ramach modernizacji dworca Gdańsk Główny gruntownie przebudowane zostanie wnętrze obiektu. Planowane jest m.in. odtworzenie historycznego wyglądu holu głównego i dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Inwestycja zakłada także budowę nowej części podziemnego przejścia dla pieszych, które połączy istniejące przejścia na perony z budynkiem dworca oraz dojścia do przystanków tramwajowych i przejście pod ulicą Podwale Grodzkie.

PKP SA posiada już niezbędne zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków do przygotowania kompleksowej dokumentacji projektowej oraz uzyskała pozwolenie na budowę. Wraz z wyłonionym zewnętrznym wykonawcą, finalizowane są obecnie prace związane z dokumentacja wykonawczą. Po ich zakończeniu planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy inwestycji. Inwestycja zostanie dofinansowana z funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także ze środków własnych PKP SA i budżetu państwa.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony