Partnerzy serwisu:

Prywatni operatorzy przejmą 55 akumulatorowych Flirtów w północnych Niemczech

Michał Szymajda 20.02.2021 266

Prywatni operatorzy przejmą 55 akumulatorowych Flirtów w północnych Niemczech
Fot. Stadler
Wyłonieniem trzech operatorów w ramach przetargu zakończył się przetarg na przewozy w północnych Niemczech. Przewoźnicy na liniach niezelektryfikowanych będą korzystać niemal wyłącznie z pojazdów akumulatorowych.
Już w połowie 2019 roku Stadler podpisał z regionem Schlezwig-Holstein umowę na dostawę 55 Flirtów Akku, który w przetargu konkurował z Alstomem. Każdy z zespołów trakcyjnych będzie mógł przejechać poza siecią trakcyjną 80 kilometrów tylko na bateriach, z prędkością do 140 km/h. Ważne jest jednak to, że baterie będą ładowane z tradycyjnego pantografu na odcinkach, gdzie istnieje sieć trakcyjna. Baterie będą też ładowane w momencie hamowania pojazdu, dzięki odzyskowi energii. Stadler będzie zajmował się bieżącym utrzymaniem pojazdów. W tym celu buduje bazę utrzymaniową w Rendsburgu.

Teraz wiadomo, jacy operatorzy otrzymają pojazdy, region zdecydował bowiem o przydzieleniu tras razem z Flirtami w ramach otwartego przetargu. Trasy podzielono między Osthannoversche Eisenbahnen AG (OHE), które jest własnością włoskiej Trenitalii, RDC Autozug Sylt z kapitałem amerykańskim, oraz Nordbahn. Nowe kontrakty zaczną obowiązywać w grudniu 2022 lub 2023 roku i będą ważne do 2035 roku. Łącznie prywatni operatorzy przejadą 10,4 mln pociągokilometrów.

OHE będzie obsługiwać korytarz Kilonia – Lubeka, RDC Autozug Sylt (od grudnia 2023) trasy: Flensburg – Kilonia, Eckernförde – Kilonia, Husum – Kilonia, Rendsburg – Kilonia i Husum – Bad St Peter-Ording. W ramach kontraktu pociągi operatora pojawią się także na reaktywowanej linii Rendsburg – Seemühlen. Pociągi Nordbahn pojadą między Büsum – Heide a Neumünster oraz między Neumünster – Bad Oldesloe. Ten operator również zacznie kursowanie od grudnia 2023. Na większości tras prywatni operatorzy zastąpią DB Regio.

Więcej na temat akumulatorowego Flirta można przeczytać tutaj.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony