Partnerzy serwisu:

ProKolej: Otwórzmy punkty odpraw fitosanitarnych w Skandawie

Michał Szymajda 06.12.2021 2,3k

ProKolej: Otwórzmy punkty odpraw fitosanitarnych w Skandawie
Fot. S.Czachorowski, GFDL
Fundacja ProKolej zwraca uwagę na problemy z wymianą handlową na kolejowych przejściach granicznych między Polską a Obwodem Kaliningradzkim.
Jak zauważa w piśmie do resortu ProKolej, na granicy polsko-ukraińskiej odprawa fitosanitarna może być wykonywana w trzech lokalizacjach, trzy punkty dostępne są dla przewoźników i spedytorów również w przypadku granicy z Białorusią.

Tymczasem na granicy z Rosją (Obwodem Kaliningradzkim) kontrolę fitosanitarną prowadzi jedynie przejście graniczne Braniewo-Mamonowo, które obsługują jednotorowe linie o bardzo ograniczonej przepustowości. Dla infrastruktury normalnotorowej są to: linia nr 204 do Elbląga, linia nr 221 do Olsztyna – nieprzejezdna z powodu modernizacji oraz całkowicie wyłączona z ruchu linia
nr 254. Pociągi szerokotorowe korzystają tu jedynie z linii nr 217, która zgodnie z harmonogramem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będzie w latach 2022-2023 modernizowana – co dodatkowo ograniczy jej dostępność i przepustowość.

– Warto zauważyć, że zgodnie z danymi Ośrodka Studiów Wschodnich od 2019 r. Obwód Kaliningradzki umacnia swoją pozycję na Nowym Jedwabnym Szlaku. Udział drogi przez Rosję w przewozach kolejowych między Europą i Chinami wzrósł w analizowanym okresie z 8% do ponad 13%. – zauważa Jakub Majewski z Fundacji ProKolej. Dodaje, że w pierwszym półroczu 2021 r. przewieziono tędy ładunki o łącznej pojemności 47,3 tys. TEU – tj. tyle samo co w całym roku ubiegłym. Wśród przewożonych grup towarowych co raz częściej pojawiała się żywność i pozostałe artykuły, które wymagają realizacji procedur fitosanitarnych. W rezultacie deficyt punktów granicznych, zapewniających kontrolę fitosanitarną staje się systemową barierą ograniczającą potencjał tranzytowy polskiej kolei.

– W związku z tym zwracamy się z prośbą o pilne podjęcie działań ukierunkowanych na uruchomienie nowego punktu odpraw fitosaniatarnych na polsko-rosyjskim przejściu granicznym Skandawa-Żeleznodoroznyj. Lokalizacja ta udrożni nowy korytarz oparty na zmodernizowanej i przeznaczonej do dalszych modernizacji linii nr 353 – pisze ProKolej.

– Mając nadzieję na pozytywne zaopiniowanie naszego postulatu, chcielibyśmy na koniec zaznaczyć, że proponowana inicjatywa wpisuje się w szerszy program przenoszenia ładunków z dróg na kolej. Tym samym nowe możliwości prowadzenia przewozów transgranicznych wspierają nie tylko rozwój transportu intermodalnego ale również politykę środowiskową i klimatyczną – czytamy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony