Partnerzy serwisu:

Program utrzymaniowy PLK w większości pójdzie na rynek

Jakub Madrjas 14.06.2018 3,3k

Program utrzymaniowy PLK w większości pójdzie na rynek
Fot. PKP PLK
Debata dotycząca rozwoju infrastruktury kolejowej podczas tegorocznego Kongresu Infrastruktury Polskiej w dużej mierze dotyczyła przyjętego przez rząd programu utrzymania infrastruktury kolejowej. Według wyliczeń ekspertów, utrzymaniem w większości zajmie się sektor prywatny na zlecenie zarządcy.
Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK podkreślił, że Krajowy Program Utrzymaniowy zakłada systematyczny wzrost nakładów na utrzymanie aż do jego zakończenia w 2023 roku. Jak dodał, dzięki temu będzie możliwe utrzymanie standardu utrzymania po modernizacji linii kolejowych. Uczestnicy rynku często pytają, w jakim stopniu program utrzymaniowy będzie realizowany przez spółki PKP PLK.

Jak podał Merchel, cztery spółki zależne PKP PLK mają łączną zdolność wykonawczą na poziomie 400-600 mln złotych rocznie. Nawet gdy zrealizowana zostanie transakcja odkupu Przedsiębiorstwa
Napraw Infrastruktury, do pozyskania wciąż zostaną nawet 3 miliardy złotych umów na utrzymanie rocznie, przede wszystkim w branży srk czy energetyki, którymi spółki PLK zajmują się w ograniczonym zakresie

Tomasz Buczyński dyrektor departamentu kolejnictwa Ministerstwa Infrastruktury dodał, że celem ministerstwa jest ustabilizowanie rynku. – Chcemy, żeby poziom wydatków na kolej był przewidywalny dla wykonawców bo wtedy można inaczej planować własne działania. Temu będzie służył program utrzymaniowy i nasze plany inwestycyjne – podkreślił.

- W programie utrzymaniowym po raz pierwszy od 20 lat zawarliśmy środki na analitykę kolejową w ujęciu sieciowym a nie indywidualny. To przyniesie efekty już w ciągu najbliższych 3-4 lat – podkreślił Buczyński. Przedstawiciel Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Wróbel dodał z kolei, że utrzymanie zmodernizowanych linii kolejowych jest zapisane w programach unijnych, dlatego Polska nie może tego zaniedbać.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony