Partnerzy serwisu:

Program rozjazdowy PKP PLK na półmetku

inf. prasowa PKP PLK 07.09.2018 11

Program rozjazdowy PKP PLK na półmetku
fot. PKP PLK
Na sieci kolejowej jest już 120 nowych rozjazdów. Najwięcej urządzeń zamontowano w województwach wielkopolskim i mazowieckim. W ramach programu rozjazdowego wymienionych zostanie łącznie 245 rozjazdów za ponad 214 mln zł.
Jak zapewniają PKP PLK, inwestycja zapewnia niezawodne, płynne, bezpieczne kursowanie pociągów ze stałą prędkością do 120 km/h, a w niektórych lokalizacjach nawet do 160 km/h. Ma to duże znaczenie nie tylko dla ruchu pasażerskiego, ale i towarowego. Rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczny system ogrzewania. Zimą gwarantuje to szybkie usuwanie śniegu i lodu, czyli sprawne działanie urządzeń i większą niezawodność i bezpieczeństwo ruchu kolejowego w trudnych warunkach pogodowych.

Od marca br. zamontowano już 120 nowych rozjazdów na sieci kolejowej. Najwięcej, 43 na torach w województwie wielkopolskim m.in. na stacjach Biniew i Bronów. W mazowieckim jest już 16 nowych na stacjach Jedlnia Letnisko, Pionki, Żytkowice i Zajezierze k/Dęblina. Wszystkie, zaplanowane w programie rozjazdy, zamontowano już w województwach: łódzkim (na stacji Kraski), pomorskim (na stacji Rytel i w Gutowcu) i śląskim (na stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Ząbkowice). Kilkanaście nowych urządzeń usprawniło też przejazdy w woj. dolnośląskim (m.in. na stacji Smardzów Wrocławski) i zachodniopomorskim (np. na stacji Białogard).

Większość rozjazdów dostarczana jest na miejsce budowy na specjalnych wagonach –platformach, w kilku blokach – tzw. blokowa wymiana rozjazdów. Przyspiesza to ich montaż i zapewnia szybszą realizację prac. Ponadto, dzięki zastosowaniu technologii blokowej, stare urządzenia i przylegający do nich tor są sprawniej i szybciej zastępowane przez nowe. Takie rozwiązanie ogranicza zmiany w rozkładzie jazdy.

Do końca roku zaplanowano wymianę łącznie 245 nowych rozjazdów w 12 województwach. Najwięcej w woj. wielkopolskim – ponad 60 sztuk. W 2015 r. w ramach programu rozjazdowego zamontowano 697 nowych rozjazdów w 14 województwach. Zarządca infrastruktury wymienia rozjazdy także podczas prac modernizacyjnych, prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Od 2016 w ramach inwestycji zamontowano ok. 1500 nowych rozjazdów.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony