Partnerzy serwisu:

Program przystankowy z finansowaniem

Łukasz Malinowski, Jakub Madrjas 14.09.2020 60

Program przystankowy z finansowaniem
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rząd chce dokapitalizować PKP PLK kwotą 1,85 mld złotych w ramach walki z gospodarczymi skutkami pandemii. Większość z tych środków ma pozwolić na realizację programu budowy i modernizacji 200 przystanków kolejowych. 
Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. W komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów możemy przeczytać, że rząd przekazując dodatkowe środki chce przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii. Inwestycje te mają pomóc Polsce w powrocie na ścieżkę szybkiego wzrosty gospodarczego. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Program przystankowy sfinansowany

W projekcie zapisano środki budżetu państwa w wysokości 1,85 mld zł przeznaczone na dokapitalizowanie PKP PLK SA. Jak informuje rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś, z tej kwoty 1 mld złotych zostanie przeznaczone na realizację "Programu budowy/modernizacji przystanków kolejowych do 2025 roku". – Środki te w latach 2020–2025 planowane są do wykorzystania na realizację 200 zadań inwestycyjnych, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowaniu ekologicznych środków transportu oraz wspieraniu polskiej gospodarki poprzez stymulowanie inwestycji infrastrukturalnych, związanych z budową i modernizacją infrastruktury przystankowej i towarzyszącej – tłumaczy rzecznik.

Program przystankowy został zaprezentowany jako element kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy – tzw. przystanek prezydencki. Miał on właśnie obejmować 200 obiektów. – 100 przystanków na sieci kolejowej PKP PLK rzeczywiście powstanie od podstaw, w miejscu gdzie nigdy ich nie było. 50 kolejnych zostanie kompleksowo wyremontowanych i przywróconych do pełnej sprawności. Następnych 50 przejdzie prace modernizacyjne, związane m.in. z tym, by poprawić ich dostępność dla osób niepełnosprawnych – wyjaśniał Andrzej Duda.

Dokapitalizowanie PLK oznacza zatem środki na realizację programu. – Jednym z warunków realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Lista przystanków kolejowych została opracowana na podstawie postulatów składanych przez samorządy (miasta, gminy, samorządy województw), przewoźników, zarządcę infrastruktury kolejowej, przedsiębiorców, lokalne stowarzyszenia oraz obywateli. Dokładne lokalizacje przystanków, szczegółowy zakres prac oraz harmonogram realizacji zostaną określone po przeprowadzeniu dodatkowych konsultacji z zainteresowanymi interesariuszami, jak również wnikliwej analizy mającej na celu jak najlepsze dostosowanie Programu do potrzeb lokalnej społeczności – tłumaczy Szymon Huptyś. Dotąd PLK ogłosiły start trzech inwestycji w ramach programu – piszemy o nich w tym wątku.

Środki na inwestycje spółek zależnych od PLK
 
Jak informuje rzecznik, pozostała kwota – 850 mln zł – przeznaczona zostanie na inwestycje kapitałowe spółek zależnych od PKP PLK SA. Zarządca infrastruktury posiada całkowity udział w pięciu przedsiębiorstwach zajmujących się budową, naprawami i modernizacją infrastruktury: Dolkom, ZRK DOM, PNI, PPM-T i PNiUIK. – Środki te w latach 2021–2024  przeznaczone zostaną na zakup niezbędnego sprzętu, wyposażenia, materiałów itp. co pozwoli na dalszy rozwój zarządcy sieci kolejowej jak i zapewnienie prac utrzymaniowych i inwestycyjnych – informuje Huptyś. 
 
– Powyższe działania pozwolą na wsparcie wykonawców realizujących prace inwestycyjne zgodnie z obowiązującym prawem, a tym samym pozytywnie wpłynie to na sytuację społeczno-gospodarczą regionów i kraju – podsumowuje rzecznik resortu.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony