Partnerzy serwisu:

Są propozycje do programu Kolej+ dla Górnego Śląska

inf. pras 03.06.2020 87

Są propozycje do programu Kolej+ dla Górnego Śląska
Fot. Patryk Farana
Stowarzyszenie „Kolej na Śląsk” opracowało propozycje projektów do realizacji z krajowego programu Kolej Plus, które przyczyniłyby się do poprawy dostępności do transportu kolejowego w województwie śląskim.
PKP PLK SA opublikowała w ostatnich dniach maja Program Kolej+ oraz warunki uczestnictwa w nim przez samorządy różnych szczebli. Jak czytamy na stronach organizatora, celem Programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

Program Kolej+ jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego lub związków metropolitalnych, które są zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Program zakłada realizację inwestycji liniowych – tj. modernizację istniejącej lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych. Budżet Programu wynosi 6,5 mld zł, które jednak będą powiększone o wymagany wkład własny jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 15% danej inwestycji. Horyzont Programu to rok 2028. Do 26 sierpnia organizator przyjmuje zgłoszenia od jednostek samorządu terytorialnego, po czym nastąpi etap oceny tych wniosków i utworzenie tzw. listy rankingowej, oczywiście w skali ogólnopolskiej.

Czy, gdzie i za co?

Stowarzyszenie „Kolej na Śląsk” opublikowało następujące propozycje programów możliwych do zgłoszenia w województwie śląskim i częściowo opolskim:
 • odbudowa linii kolejowej do Jastrzębia Zdroju (śladem linii 159 lub innym),
 • rewitalizacja linii 179 oraz 885 na odcinku Tychy Lodowisko – Nowy Bieruń,
 • rewitalizacja linii 190 na odcinku Bielsko-Biała – Skoczów,
 • rewitalizacja linii 144 Tarnowskie Góry – Fosowskie,
 • rewitalizacja linii 162 Dąbrowa Górnicza Gołonóg – Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce,
 • budowa nowego przystanku Sosnowiec Jęzor (przy Designer Outlet w Jaworznie) na linii 133,
 • budowa nowego przystanku Wodzisław Śl. Miasto na linii 158,
 • budowa nowego przystanku Pawłowice Śl. (Studzionka) na linii 159, na której m.in. dzięki naszym staraniom przywrócono już weekendowy ruch pasażerski,
 • rewitalizacja linii 149 w dotychczasowym lub nowym śladzie na odcinku Gliwice – Knurów wraz z budową nowych przystanków osobowych, gdzie również pojawiły się, póki co weekendowe pociągi,
 • odbudowa przystanków Orzesze Miasto, Łaziska Śr. i Wyry (w nowej lokalizacji) na linii 169, gdzie m.in. dzięki naszym staraniom przywrócono już ruch pasażerski,
 • rewitalizacja linii 177 oraz 294 Racibórz – Baborów – Głubczyce – Racławice Śl. na styku województw śląskiego i opolskiego, z nowymi lokalizacjami przystanków osobowych.
- Zadania te, zapewne niemożliwe do zrealizowania w pełnym wachlarzu, mogłyby przywrócić lub ułatwić dostęp do transportu kolejowego mieszkańcom takich miejscowości lub ich odleglejszych dzielnic, jak Jastrzębie Zdrój, Pawłowice Śląskie, Łaziska Górne, Wyry, Palowice, Żory, Warszowice, Strumień, Jasienica, Jaworze, Tarnowskie Góry – Strzybnica, Tworóg, Gierałtowice, Szczygłowice, Przyszowice, Zabrze Makoszowy, Pietrowice Wlk., Kornice, Baborów, Racibórz, Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce, Jaworzno, Bieruń, Tychy-Urbanowice lub usprawnić ich dojazd do miejsc pracy lub szkół  – czytamy.

- Część z wymienionych i kila innych niewymienionych tutaj odcinków infrastruktury i miejscowości pojawiła się już i najprawdopodobniej będzie uwzględnionych w ramach budowy tzw. Kolei Metropolitalnej, która stanie się dużą inwestycją pod auspicjami Metropolii GZM w centralnej części województwa, dlatego głównie koncentrowaliśmy się na obszarach odleglejszych od Katowic i ścisłej konurbacji. Istnieją także plany budowy i finansowania linii kolejowych w ramach tzw. komponentu kolejowego CPK, o których stało się dosyć głośno przy okazji publikacji i pre-konsultacji społecznych na początku tego roku, tuż przed epidemią koronawirusa. Dlatego wszystkie te działania powinny być możliwie jak najlepiej koordynowane  – uważa stowarzyszenie. 

Stowarzyszenie Kolej na Śląsk informuje, że wystosowało zapytanie kierowane do Marszałka Województwa Śląskiego dotyczące planów zaangażowania się samorządu szczebla wojewódzkiego w ogłoszony właśnie Program.  -Chcemy wesprzeć inicjatywy z nim związane na każdym szczeblu samorządu, gdyż uważamy, że wiele społeczności z naszego regionu zasługuje na włączenie w krwioobieg ekologicznego transportu kolejowego. Oczywiście sama budowa przystanku lub rewitalizacja linii nie zapewnią jeszcze połączeń, gdyż do nich potrzebny jest tabor kolejowy i finansowanie przewozów. Dlatego działania te powinny być zharmonizowane w długoletniej perspektywie - podsumowuje stworzyszenie. 
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony