Partnerzy serwisu:

Czy po pandemii będziemy mniej jeździć koleją?

Artur Bogdanowicz 23.01.2021 2,3k

Czy po pandemii będziemy mniej jeździć koleją?
Fot. Roel Hemkes
Po zakończeniu pandemii co szósty pasażer będzie rzadziej podróżował koleją – ta prognoza to wynik badań Kolei Niderlandzkich NS i Uniwersystetu Technicznego Delft, przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie 23 tysięcy pasażerów. 
Badani przewidują, że częściej będą pracować zdalnie, na stałe spadnie liczba służbowych podróży, spora część osób wybierze alternatywne środki transportu, wielu Niederlandczyków zdecydowało się w ostatnim czasie na zakup auta.

Osoby dojeżdżające do pracy zakładają, że będą musiały dojeżdżać nie częściej niż trzy razy w tygodniu. 8% zakłada, że po wygaśnięciu pandemii na stałe będzie pracować zdalnie. Tjalling Smit z zarządu NS zauważa z niepokojem, że osoby dojeżdżające do pracy odpowiadają za połowę dochodu firmy. Jeśli zdecydują się oni na stałe choćby raz w tygodniu zrezygnować z podróży, to odbije się to 10% spadkiem obrotu, a to już będzie poważna strata. Według badań w Niderlandach najwięcej osób planuje „bywać” w firmie we wtorki i czwartki.

3/4 osób podróżujących koleją w celach prywatnych zakłada liczbę i długość podróży minimum na poziomie sprzed pandemii, zaś 30% z nich deklaruje więcej wycieczek, aby niejako „nadgonić stracony czas”.
2/3 podróżnych czuje się w pociągu i na dworcach bezpiecznie pod każdym względem. Obecnie średnie wypełnienie składów w Niderlandach wynosi w dni robocze około 20%.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport