Partnerzy serwisu:

Produkcja, kolej: Czy grozi nam zamykanie zakładów pracy?

Łukasz Malinowski 01.04.2020 4,1k

Produkcja, kolej: Czy grozi nam zamykanie zakładów pracy?
Fot. JM, Rynek Kolejowy
Wprowadzone 31 marca regulacje wynikające z konieczności zwalczania koronawirusa uderzają w zakłady pracy. Jednym z nich jest oddzielenie pracowników przy liniach produkcyjnych o 1,5 metra, co technicznie jest niemożliwe. Branża kolejowa apeluje o pilną zmianę przepisów i inne środki bezpieczeństwa!
Problematyczne dla zakładów produkcyjnych jest Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zawierające nowe regulacje dotyczące pracodawców, którzy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa w celu ochrony pracowników, w postaci m.in. oddzielenia od siebie stanowisk pracy poszczególnych osób o co najmniej 1,5 metra. To właśnie te zapisy budzą największe wątpliwości, gdyż w wielu przypadkach ich wprowadzenie w życie jest technicznie niemożliwe i może skutkować zamknięciem całej linii produkcyjnej, a w skrajnych przypadkach wstrzymaniem działalności.

W apelu skierowanym do ministrów odpowiedzialnych za zdrowie oraz infrastrukturę Forum Kolejowe – Railway Business Forum (RBF) podkreśla, że nie polemizuje z potrzebą ochrony zdrowia pracowników, jednak zastosowanie jednej reguły bez uwzględnienia różnych specyfik procesów produkcyjnych będzie prowadzić do potężnych komplikacji technologicznych a nawet do konieczności zamknięcia zakładów. „Zakłady te tymczasem produkują m.in. na potrzeby inwestycji publicznych oraz infrastrukturalnych, tak więc zerwanie ciągłości spowoduje załamanie tych procesów, które z kolei mają być środkiem podtrzymania i pobudzenia koniunktury dla wyjścia z kryzysu gospodarczego” – czytamy w oficjalnym piśmie RBF.

Organizacja zwraca się z apelem o wprowadzenie zmian, które pozwolą na wprowadzenie innych rozwiązań zgodnych z duchem rozporządzenia i zapewniających separację poszczególnych stanowisk pracy. RBF postuluje możliwość zastosowania, w celu ochrony pracowników, środków ochronnych w postaci przegród z plexi i maseczek ochronnych.

– Musi być większa elastyczność w ochronie pracowników i separacji miejsc pracy. Takie zasady łatwo wprowadzić na open space w korporacji, gdzie i tak już większość osób pracuje zdalnie. W fabrykach nie rozciągnie się linii produkcyjnej, nie wydłuży hali. Bez zmian wyłączymy kolejnych kilka procent gospodarki, wpędzając się w jeszcze większe kłopoty – mówi Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport