Partnerzy serwisu:

Prezydent Słupska: Brak modernizacji linii 202 uczni z nas skansen komunikacyjny

Michał Szymajda 19.04.2019 122

Prezydent Słupska: Brak modernizacji linii 202 uczni z nas skansen komunikacyjny
Stacja kolejowa w SłupskuFot. Michał Szymajda
Samorządowcy z Pomorza dają wyraz swojemu niezadowoleniu wobec możliwych planów wstrzymania modernizacji linii 202 na odcinku od Gdyni do Słupska. Głos zabrała w tej sprawie prezydent Słupska i poseł Zbigniew Konwiński.
– Nie wyobrażam sobie, że zawieszenie inwestycji modernizacji linii 202 z Gdyni do Słupska może być prawdą. Nie wyobrażam sobie, mimo że wyobraźnię (…) mam bogatą. Tyle mówiono o zrównoważonym rozwoju, o konieczności przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, o sprawiedliwym podziale środków uwzględniających także pomoc dawnym miastom wojewódzkim – napisała w liście do „Rynku Kolejowego” prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

"Archipelag rozczarowań"

Prezydent Słupska przywołuje książkę Filipa Springera "Miasto Archipelag", gdzie autor zwraca uwagę na fakt, że wiele byłych miast wojewódzkich, a takim jest Słupsk, tworzy dzisiaj "archipelag możliwości, rozczarowań, szans". – Czy Słupsk ma być naprawdę archipelagiem rozczarowań? – pyta w liście prezydent.

– Degradacja naszego miasta, z którego "wyprowadzono” wiele instytucji, zakładów pracy i jednostek samorządowych jest dziś bardzo widoczna. Budowa tarczy antyrakietowej w bezpośredniej bliskości miasta obwarowana była gwarancją rekompensat choćby w postaci nowych inwestycji, w tym infrastruktury drogowej, także kolejowej. Gdzie są te rekompensaty? – irytuje się Danilecka-Wojewódzka. Zaznacza, że budowę drogi ekspresowej S6 na całym odcinku od Szczecina do Gdańska zawieszono w Koszalinie, a teraz obawy są co do przyszłości inwestycji w linię 202.

– Było co najmniej kilkanaście spotkań w tej sprawie, ostatnie, 2 miesiące temu, z optymistycznym nastawieniem, że „na pewno realizujemy.”. Już prawie wstęgi na otwarcie mieliśmy kupować, tym bardziej, że nasza inwestycja w węzeł transportowy w Słupsku jest już mocno zaawansowana, a ma sens pod warunkiem modernizacji 202... Przecież jest jakaś minimalna logika działań. Już nie mówię o odpowiedzialności za zobowiązania rządzących i potentata – PKP PLK. Odstąpienie od tej inwestycji to naprawdę budowanie w naszym rejonie nowego skansenu. Komunikacyjnego – podsumowuje prezydent.

Poseł Konwiński: To pogłębi problem komunikacyjny Pomorza

Swoje oburzenie na możliwe zaniechanie modernizacji linii 202 z dobudową drugiego toru do roku 2023 roku wyraził też poseł Zbigniew Konwiński ze Słupska.

– To kolejny etap marginalizowania Pomorza i kara za to, że większość wyborców tutaj oddała głos na inne partie niż PiS. Doprowadzi to wprost do pogłębienia zapaści komunikacyjnej Środkowego Pomorza, które postępuje nie tylko w infrastrukturze, ale też np. w liczbie połączeń kolejowych, stale ograniczanych. Podobnie jest z drogą S6, którą obecny rząd wstrzymał, mimo że projekt był przygotowany do realizacji i dziś pewnie już byśmy po niej jeździli – powiedział Konwiński.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony