Partnerzy serwisu:

Prezydent Duda otworzył Kongres Rozwoju Kolei

Jakub Madrjas 29.01.2020 3,4k

arrow
arrow
Prezydent Duda otworzył Kongres Rozwoju Kolei
Fot. MI
Prezydent Duda otworzył Kongres Rozwoju Kolei
Prezydent Duda otworzył Kongres Rozwoju Kolei
Dziś (29 stycznia) na stadionie PGE Narodowy w Warszawie drugą edycję organizowanego przez Grupę PKP Kongresu Rozwoju Kolei otworzył prezydent Polski Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu zaapelował m.in. o budowę nowych linii kolejowych, walkę z wykluczeniem komunikacyjnym i tworzenie dobrej oferty dla pasażera. Podkreślił też, że branża samochodowa nie może równać się z koleją w zakresie elektromobilności.
Kongres uroczyście otworzył prezydent Polski Andrzej Duda. – Patrząc w perspektywie ostatnich 30 lat, kolej najpierw znalazła się w głębokim regresie, a potem zaczęła wracać – powoli, trochę tak jak pociąg, rozpędzając się. Mam nadzieję, że będzie nabierać prędkości i przez najbliższe dziesięciolecia nikt nie zdoła tego pociągu wyhamować. Tego życzę Rzeczypospolitej i nam wszystkim – rozpoczął prezydent Duda.

– Patrzę na to nie tylko pod kątem infrastrukturalnym, ale i politycznym z racji pełnionego urzędu oraz jako zwykły pasażer, użytkownik kolei. Politycznie – kolej ma strategiczne znaczenie dla gospodarki kraju: militarne oraz dla zdobywania przewag na arenie międzynarodowej – mówił prezydent Duda. Nawiązał tu do idei Trójmorza. – Kraje naszej części Europy cały czas gonią Europę Zachodnią. Z innymi prezydentami naszego regionu doszliśmy do wniosku, że niezwykle ważnym motorem napędzającym rozwój jest komunikacja. Mówię tu o połączeniach kolejowych, samochodowych, komunikacyjnych siecią internet i telefoniczną czy przesyłaniu energii. Doszliśmy do konstatacji, że mamy nie najgorsze połączenia wschód-zachód, o które zadbał „Wielki Brat”, ale brakuje nam połączeń północ-południe, tak aby droga do Państw Bałtyckich i do Budapesztu nie była aż tak długa jak dzisiaj – wskazywał prezydent.

Prezydent apeluje o budowę nowych linii kolejowych

W wystąpieniu silny akcent został położony na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. – Na przestrzeni ostatnich 30 lat doszło do wykluczenia komunikacyjnego znacznego obszaru naszego kraju. Chciałbym, żeby zamknięte połączenia nie tylko powróciły, ale żebyśmy znaleźli w sobie siłę i śmiałość myśleć o budowie nowych połączeń nie tylko tam, gdzie kiedyś były, ale tam, gdzie mają one potencjał. Żeby każdy człowiek miał rzeczywiście pełną swobodę mieszkać tam, gdzie chce – zaapelował Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że połączenia komunikacyjne nie muszą być rentowne, by pełnić funkcję społeczną – dowożąc jednocześnie pasażerów do głównych linii, na których można zarabiać. – Musimy zakończyć ten trudny dla Polski okres wykluczenia komunikacyjnego – stwierdził prezydent.

Kolej to elektromobilność, potrzebuje tylko zielonej energii

Andrzej Duda zwrócił też uwagę na nieraz pomijany fakt, że kolej wpisuje się w program rozwoju transportu elektrycznego. – Kolej jest w awangardzie elektromobilności. Już dziesiątki lat temu zelektryfikowano prawie wszystkie szlaki kolejowe, odchodząc od kolei parowej. Dlatego kolej jest też w awangardzie polityki klimatycznej. Oczywiście jest też pytanie o to, jak wytwarzamy energię dla kolei. Ale jeśli dodamy do niej inne źródła i technologie, które są bardziej proklimatyczne niż węgiel, to kolej doskonale się w to wpisuje - podkreślił Duda, zestawiając kolej z branżą samochodową. – Tam ciągle się dyskutuje, jak produkować baterie, czy może jednak wodór... oni są dopiero w powijakach, kolej ma już to wszystko zbadane i rozwinięte – podkreślił prezydent.

Jak skonstatował Andrzej Duda, pasażerowie nie skorzystają jednak z kolei tylko po to, by chronić klimat. Potrzeba dobrej oferty – częstych połączeń, nowoczesnych pociągów i czystych dworców. – Cieszę się, że ten proces się rozpoczął – zapewnił. Zaapelował, by kolej doceniła ogromne środki przeznaczone na jej rozwój, bo potrzeby rozwojowe kraju są szerokie i pieniądze mogłyby zostać wydane na różne sposoby. – Jeszcze raz dziękuję za ogromny wkład w rozwój Rzeczypospolitej – zakończył.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony