Partnerzy serwisu:

Prezydent Chełma chce powrotu pociągów na Ukrainę

Jakub Madrjas 13.08.2019 3,8k

Prezydent Chełma chce powrotu pociągów na Ukrainę
fot. Kasper Fiszer
Jak poinformował "Rynek Kolejowy" Urząd Miasta Chełma, jego prezydent Jakub Banaszek podjął interwencję w sprawie zawieszenia połączenia Chełm – Zdołbunów na zachodniej Ukrainie.
O likwidacji pociągu informowaliśmy w czerwcu – Koleje Ukraińskie zlikwidowały wówczas jedyną parę organizowanych wspólnie z PKP Intercity pociągów z Chełma do Zdołbunowa przez Kowel. Pociągi nie kursują formalnie od 18 czerwca, ale już wcześniej na polskim odcinku trasy zastąpił je autobus.

Po dwóch miesiącach od zawieszenia pociągów Prezydent Miasta Chełma, Jakub Banaszek (z partii Porozumienie Jarosława Gowina), podjął interwencję w tej sprawie, o czym informuje miejscowy magistrat. W tym celu zwrócił się zarówno do spółki PKP Intercity, jak i Ministerstwa Infrastruktury. Jak czytamy, [przedstawiciele spółki oraz Ministerstwa przekazali informację, iż operatorem pociągu relacji Chełm – Zdołbunów były Koleje Ukraińskie, a decyzja o likwidacji połączenia została podjęta jednostronnie przez stronę ukraińską; taką samą informacje otrzymał w czerwcu "RK". 

W piśmie, które do Prezydenta Chełma skierowało Ministerstwo Infrastruktury poinformowano, iż resort nie popiera tej decyzji, ponieważ skutkuje ona pogorszeniem oferty przewozowej pomiędzy Polską a Ukrainą, która została wynegocjowana na międzynarodowych konferencjach rozkładowych. Ministerstwo informuje również, że prowadzi ze stroną ukraińską rozmowy ws. przywrócenia połączenia na odcinku Chełm – Zdołbunów.

Jak informuje magistrat, w sprawę zaangażował się również osobiście minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, który wystąpił do ministra infrastruktury Ukrainy, Wołodymyra Omelana, o podjęcie działań w celu przywrócenia połączenia na linii Chełm – Zdołbunów i tym samym poprawy podróżowania między Polską a Ukrainą przez Dorohusk. Nie znamy jednak jeszcze efektów tej interwencji.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony