Partnerzy serwisu:

Prezes UTK nie zatwierdził cennika PKP PLK

Michał Szymajda 25.07.2022 4,5k

Prezes UTK nie zatwierdził cennika PKP PLK
Fot. PKP PLK
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego po raz drugi w tym roku odmówił zatwierdzenia projektu cennika PKP Polskich Linii Kolejowych w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej. Zarządca w ciągu 30 dni może złożyć do zatwierdzenia nowy projekt cennika lub zdecydować, że w rozkładzie jazdy pociągów 2022/2023 będzie stosował dotychczasowy cennik obowiązujący od 2018 r.
Prezes UTK ponownie wydając decyzję odmowną stwierdził, że zarządca, ustalając bazę kosztów służących kalkulacji stawek jednostkowych opłaty podstawowej i manewrowej oraz planowaną pracę eksploatacyjną służącą kalkulacji stawek jednostkowych opłaty podstawowej i manewrowej, naruszył §21 ust. 13 oraz §21 ust. 15 rozporządzenia z 7 kwietnia 2017 r. w sprawie udostępniania infrastruktury kolejowej. UTK stwierdza, że PLK przyjęło wadliwe dane źródłowe dla oszacowania bazy kosztów, a także nieprawidłowo dobrały dane eksploatacyjne. W tej postaci cennik nie może być więc zaakceptowany.

Poprzedni cennik zaproponowany przez PKP PLK także nie został zaakceptowany przez UTK. Urząd wydał odmowną decyzję w marcu tego roku.

Zgodnie z art. 33 ust. 15 ustawy o transporcie kolejowym, Prezes UTK zatwierdza projekt cennika zarządcy w części dotyczącej sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej albo odmawia jego zatwierdzenia w przypadku stwierdzenia jego niezgodności z obowiązującymi przepisami.

Decyzja została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Prezesa UTK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony