Partnerzy serwisu:

Prezes UTK: Infrastrukturę prywatną też trzeba udostępniać

jm, Rynek Kolejowy/UTK 02.08.2017 2,4k

Prezes UTK:  Infrastrukturę prywatną też trzeba udostępniać
Należący do KWB Adamów elektrowóz EL2-8 zatrzymał się na rampie rozładunkowj na terenie elektrowni Adamów w Turku. Turek 28.07.2012 fot. Mariusz Tuszyński , SM42.pl
Korzystanie z torów przejazdowych stanowiących dojazd do innej infrastruktury prywatnej lub obiektu infrastruktury usługowej, a będących składnikiem infrastruktury prywatnej innego zarządcy, powinno być maksymalnie ułatwione i nie może dyskryminować żadnego z uczestników rynku – stwierdza w swoim stanowisku prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Od 30 grudnia 2016 r., wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym zmianie uległy zasady udostępniania infrastruktury kolejowej, w tym bocznic kolejowych. Pisaliśmy o nich m.in. w tym miejscu.

Prezes UTK po wejściu w życie zmian w prawie przeanalizował sytuację przedsiębiorców i przygotował zalecenia w zakresie zasad korzystania z torów przejazdowych znajdujących się na infrastrukturze prywatnej, a stanowiących dojazd do innej infrastruktury prywatnej lub obiektu infrastruktury usługowej. Dokument "Rekomendacje Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w zakresie korzystania z torów przejazdowych znajdujących się na infrastrukturze prywatnej, stanowiących dojazd do innej infrastruktury prywatnej lub obiektu infrastruktury usługowej" można pobrać tutaj.

Jak czytamy w dokumencie, wolą ustawodawcy było maksymalne ograniczenie regulacji obejmujących infrastrukturę prywatną oraz przedsiębiorców wykonujących na niej przewozy. Istnieją jednak przypadki, że wjazd na infrastrukturę prywatną i obiekty infrastruktury usługowej odbywa się po części infrastruktury prywatnej innego użytkownika. W ocenie Prezesa UTK należy zapewnić niedyskryminujący dostęp do torów przejazdowych jeżeli jest to niezbędne do świadczenia usług przewozowych danego przewoźnika.

W przypadku blokowania, utrudniania, czy też dyskryminacyjnego traktowania przez zarządcę infrastruktury prywatnej podmiotów rynku kolejowego w dostępie do torów przejazdowych do innej infrastruktury prywatnej lub obiektu infrastruktury usługowej, podmiot, którego prawo mogło zostać naruszone powinien powiadomić o tym fakcie Prezesa UTK w celu zbadania, czy nie nastąpiło naruszenie przepisów z zakresu kolejnictwa.

Prezesowi UTK przysługują też kompetencje do przeprowadzania kontroli m.in. w zakresie przestrzegania przepisów z zakresu kolejnictwa. Przedmiotem kontroli wszczętej przez Prezesa UTK może być m.in. odpowiednia kwalifikacja torów przez zarządcę infrastruktury oraz przyjęte zasady ich udostępniania.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obserwator Legislacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony