Partnerzy serwisu:

Prezes SKM Trójmiasto: Nie chcemy stracić unijnego dofinansowania na tabor

Michał Szymajda 15.04.2021 4,1k

Prezes SKM Trójmiasto: Nie chcemy stracić unijnego dofinansowania na tabor
Fot. RK
14 kwietnia PKP SKM Trójmiasto rozpoczęło dialog techniczny przed ogłoszeniem przetargu na elektryczną jednostkę trakcyjną. Docelowo przewoźnik chce mieć 10 nowych takich pojazdów, a przetarg na jeden ezt jest wybiegiem, który ma ocalić unijną dotację.
Już ubiegłym roku PKP SKM Trójmiasto alarmowało, że 5-letnia umowa na wykonywanie przewozów po aglomeracyjnych liniach to za mało, by banki zapewniły operatorowi wkład własny do zakupu dziesięciu zespołów trakcyjnych. Spółka wciąż nie ma więc własnych pieniędzy, które w połączeniu ze 160 milionami złotych, mogłyby pozwolić jej na odnowę taboru.

14 kwietnia trójmiejski operator opublikował ogłoszenie o wszczęciu wstępnych konsultacji rynkowych na dostawę jednego fabrycznie nowego elektrycznego zespołu trakcyjnego z opcją dostawy dodatkowych maksymalnie dziewięciu pojazdów oraz sprzętu do unowocześnienia zaplecza utrzymania taboru. Skąd tak dziwaczna konstrukcja zapowiadanego przetargu?

– Ogłoszenie przetargu na zakup jednego pojazdu (z opcją na 9 kolejnych) ma choć w minimalny sposób poprawić sytuację taborową spółki. Ale przede wszystkim pozwala nam, jak i organizatorowi przewozów w województwie pomorskim i pozostałym współwłaścicielom spółki, na dalsze prowadzenie działań mających na celu uzgodnienie zasad finansowania wkładu własnego do projektu zakupu 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych – powiedział Maciej Lignowski, prezes zarządu spółki PKP SKM w Trójmieście.

– Oczywiście bardzo ważnym aspektem tego działania jest utrzymanie przez cały czas w mocy umowy na unijne dofinansowanie tego projektu w wysokości 160 mln złotych zawartej w kwietniu 2018 r. pomiędzy PKP SKM a CUPT – dodał szef trójmiejskiej SKM.

Jak dodaje, zakup jednego pojazdu ma być realizowany z wykorzystaniem środków spółki i kredytu. Przetarg na kupno pierwszego ezt ma być ogłoszony w pierwszej połowie maja.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony