Partnerzy serwisu:

Prezes PGE nie wyklucza kupienia PKP Energetyki od CVC

Jakub Madrjas 28.10.2020 6,4k

Prezes PGE nie wyklucza kupienia PKP Energetyki od CVC
Fot. PKP Energetyka
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej stwierdził, że gigant może być zainteresowany zakupem PKP Energetyki, 
Połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG może nie być jedynym wielkim przetasowaniem w spółkach skarbu państwa. Jak poinformowała w lipcu Polityka Insight, jest propozycja konsolidacji PGE, Tauronu i Enei. 

MAP planuje fuzje w energetyce

Prezes największego krajowego producenta prądu, Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski potwierdził w rozmowie z agencją Reuters chęć połączenia PGE, Tauronu i Enea. PGE ogłosiła w ubiegłym tygodniu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. W tym celu chce wydzielić swoje kopalnie i elektrownie węglowe i przenieść je do oddzielnego podmiotu, najprawdopodobniej należącego bezpośrednio do skarbu państwa. Do 2050 roku chce produkować około 20 gigawatów mocy z odnawialnych źródeł energii (obecnie produkuje 17 GW, głównie z węgla).

Wydzielenie aktywów węglowych PGE ma być częścią szerszego planu, który ministerstwo ds. aktywów państwowych zamierza sfinalizować najpóźniej do pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział Dąbrowski Reuters. W planie fuzji nie mieści się Energa, która ma zostać przejęta przez Orlen.

Renacjonalizacja PKP Energetyki?

Media niedawno poinformowały, że Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana aktywami czeskiego przedsiębiorstwa energetycznego ČEZ w Polsce. Prezes Dąbrowski dodał z kolei w rozmowie z Reuters, że PGE może być również zainteresowana zakupem PKP Energetyki, jeśli CVC Capital Partners zdecyduje się na sprzedaż. Spółki konkurują ze sobą w segmentach dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej oraz paliw. 

Jak informowaliśmy przed miesiącem, według źródeł agencji Reuters, CVC Capital Partners rozpoczęło przygotowania do sprzedaży spółki PKP Energetyka już w przyszłym roku. Oczekuje według źródeł od 1,1 do 1,8 mld euro. W 2015 roku CVC zapłaciło za spółkę 1,41 mld zł (zdaniem Reuters, po uwzględnieniu długów było to ok. 1,97 mld złotych).


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony