Partnerzy serwisu:

Premier Morawiecki zwiedził zakłady i laboratorium Kombudu

inf. prasowa 12.09.2016 436

Premier Morawiecki zwiedził zakłady i laboratorium Kombudu
fot. Kombud
W piątek Radom odwiedził wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki. Celem wizyty były Zakłady Automatyki Kombud SA, w których wicepremier zapoznał się z innowacyjnymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, zwiedził laboratorium oraz halę produkcyjną.
Tak jak wielokrotnie wcześniej, podczas wizyty wicepremier Morawiecki podkreślił znaczenie rozwoju lokalnych kompetencji i zaawansowanych produktów opartych na polskiej myśli inżynierskiej. Zdaniem ministra receptą na „pułapkę średniego rozwoju” może być reindustrializacja Polski oraz przedsiębiorstwa wdrażające nowoczesne technologie, własne patenty i rozwiązania.

Jedną z takich firm jest radomski Kombud, który w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia działalności. W tym czasie spółka otrzymała 8 patentów, 43 świadectwa dopuszczenia do eksploatacji wydawane przez Urząd Transportu Kolejowego oraz zrealizowała ponad 900 instalacji kolejowych w całej Polsce.

Morawiecki zainteresował się działaniem systemów sterowania ruchem kolejowym, systemu zabezpieczenia przejazdów oraz technologii LED, które zostały opracowane przez zespół ponad 120 inżynierów Kombudu. Wicepremier był pod wrażeniem rygorystycznych standardów bezpieczeństwa stosowanych w kolejnictwie, czyli nadmiarowości sprzętowej, zróżnicowania programów sterujących opracowywanych przez niezależne zespoły programistów czy konieczności prowadzenia kilkuletnich badań certyfikujących.

Potrzebne jest przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych, żeby efektywnie i racjonalnie wykorzystać środki unijne – powiedziała Anna Szczygielska, członkini zarządu Zakładów Automatyki Kombud SA, w odpowiedzi na pytanie o wyzwania i potrzeby firmy. Może to umożliwić między innymi kontynuacja projektu modernizacji przejazdów, które są najbardziej niebezpiecznym elementem infrastruktury kolejowej. Dużym ułatwieniem jest to, że część dokumentacji przetargowej dotyczącej około 80 przejazdów jest już gotowa – dodała Anna Szczygielska.

Przedstawiciele firmy podkreślili też konieczność budowania lokalnych kompetencji technicznych, które będą potrzebne do dalszej modernizacji, serwisu i utrzymania systemów kolejowych przez kolejne dziesięciolecia, kiedy skończą się środki unijne i nasza kolej finansowana będzie ze środków krajowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony